Największy elektryczny samolot świata odbył dziewiczy lot
W tym tygodniu odbył się dziewiczy lot największego na świecie elektrycznego samolotu. Cessna 208B Grand Caravan przebywała w powietrzu przez 28 minut.
Moda na ekologię nie ogranicza się tylko do przemysłu motoryzacyjnego, ale obejmuje także przemysł lotniczy. Projektuje się już coraz więcej samolotów zeroemisyjnych wyposażonych w napęd elektryczny, a najbardziej obiecującym projektem jest Cessna 208B Grand Caravan.
Samolot znany także pod nazwą eCaravan, w tym tygodniu odbył swój dziewiczy lot. Wystartował z jednego z lotnisk w Waszyngtonie i przebywał w powietrzu łącznie przez 28 minut.
eCaravan to maszyna stworzona wspólnym wysiłkiem firm magniX and AeroTE. Może zabrać na pokład od 10 do 14 pasażerów i przetransportować ich w absolutnej ciszy na całkiem sporą odległość. Maksymalny zasięg samolotu wynosi bowiem 912 mil morskich, czyli niemal 1690 km. Napędza go natomiast silnik magni500 o mocy 750 KM, dostarczający 560 kW, którego wydajność wynosi ponad 93 procent.
Elektryczna Cessna może być przyszłością komercyjnego przewozu ludzi i towarów na średnie odległości, oferując niedostępne dotąd usługi. Zasięg maszyny czyni ją niezwykle użyteczną, natomiast napęd elektryczny gwarantuje nie tylko komfort, ale też brak spalin zanieczyszczających środowisko. Takie maszyny nie będą więc przeszkadzały mieszkańcom domów zbudowanych w pobliżu lotnisk.
Oczywiście niebagatelne znaczenie ma również fakt, że koszty lotu takiej maszyny są zdecydowanie niższe niż samolotów z tradycyjnym napędem spalinowym.
Technogadżet w liczbach