Nowy sposób dystrybucji leku eliminuje konieczność robienia zastrzyków
Naukowcy z MIT opracowali nowe narzędzie do podawania leków do organizmu w leczeniu przeciwciałami monoklonalnymi. Pozwoli ono wyeliminować zastrzyki.
Rozwój technologii medycznych następuje w coraz szybszym tempie i co chwila pojawiają się nowe narzędzia do leczenia lub monitorowania funkcji organizmu. Kolejny pomysł pomoże osobom z nowotworami oraz chorobami autoimmunologicznymi.
Badacze pracują nad opracowaniem czegoś, co nazywa się przeciwciałami monoklonalnymi, mającym pomóc w walce z chorobami. Przeciwciało monoklonalne to białko zaprojektowane do naśladowania układu odpornościowego organizmu ludzkiego. Ten rodzaj leczenia może być stosowany do zwalczania różnych stanów chorobowych, w tym niektórych rodzajów raka i chorób autoimmunologicznych.
Jedną z wad leczenia przeciwciałami monoklonalnymi jest to, że leki należy wstrzykiwać do organizmu. Naukowcy z MIT współpracowali z innymi naukowcami, opracowali jednak alternatywną metodę dostarczania, która wyeliminowała potrzebę zastrzyków. Nowe narzędzie to połykana kapsułka, która ma małą chowaną igłę do wstrzykiwania leku bezpośrednio do wyściółki żołądka. Gdy kapsułka wstrzyknie lek, igła cofa się, umożliwiając jej bezpieczne przejście przez przewód pokarmowy.
Leków składających się z dużych białek nie można przyjmować doustnymi metodami, takimi jak tabletki lub kapsułki. Enzymy w przewodzie pokarmowym rozkładają je bowiem, zanim dotrą do miejsca, w którym są wchłaniane.
Badacze uważają, że ułatwienie pacjentom przyjmowania leków zwiększy szanse, że zażyją je zgodnie z zaleceniami. Naukowcy wykazali, że nowe kapsułki mogą dostarczać przeciwciała monoklonalne i inne duże leki białkowe, w tym insulinę. Przydatność nowej technologii udowodniono podczas testów przeprowadzanych na świniach.
Na razie nie wiadomo jednak, kiedy i czy nowy system dostarczania będzie testowany na ludziach.
Technogadżet w liczbach