NASA pracuje nad kosmicznym rolnictwem

Prędzej czy później ludzkość zacznie kolonizować kosmos i wówczas największym problemem stanie się dostarczenie astronautom żywności. NASA ma już projekt kosmicznej drukarki 3D pozwalającej wypodukować pizzę, lecz w diecie kolonistów, potrzeba też świeżych produktów.

NASA już od jakiegoś czasu pracuje nad sposobem hodowania owoców i warzyw w kosmosie i osiąga na tym polu nawet pewne sukcesy. Niedawno Don Pettit wyhodował na ISS brokuły, cukinię oraz słonecznik, lecz teraz agencja pracuje nad metodami wytwarzania warzyw na przemysłową skalę.

Dlatego też stworzyła program Vegetable Production System, w ramach którego wyśle na ISS opakowaną w kevlar paczkę zawierającą materiał siewny. Z umieszczonych pod oświetleniem LED sadzoinek po pewnym czasie wyrośnie sałata. Gdy rośliny dojrzeją, zostaną odesłane na Ziemię w celu przebadania i sprawdzenia czy można je bezpiecznie spożyć.

NASA eksperymentuje z sałatą, ponieważ jest to roślina gotowa do spożycia prosto z ziemi. Inne warzywa, takie jak ziemniaki, wymagają gotowania, lub pieczenia, natomiast pszenica i ryż dojrzewają znacznie dłużej, więc sałata jest idealnym wyborem do tego projektu.

Gdyby projekt osiągnął sukces, można by w przyszłości stworzyć kosmiczne farmy, co pozwoliłoby zaoszczędzić na kosztach transportu żywności, a dodatkowo uniezależniłoby stacje kosmiczne od Ziemi, znacznie usprawniając kosmiczną kolonizację.

Źródło: Modernfarmer.com

You may also like...