NASA stworzy prognozy pogody dla obcych planet

NASA dołoży łazikowi Perseverance jeszcze jedno zadanie. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu będzie tworzył raporty dotyczące aktualnej pogody na Marsie.

Eksploracja obcych planet nie ogranicza się tylko do analizowania próbek gleby oraz atmosfery. Niezwykle istotna jednak również panująca na nich pogoda. Astronauci z pewnością nie chcieliby aby zaskoczył ich nagle wiatr wiejący z prędkością kilkuset km/h, czy kilkuset stopniowy upał spowodowany przez Słońce.

Aktualnie skupiamy się na lepszym poznaniu Marsa, na którego już niebawem dotrze najnowszy łazik Perseverance. NASA chce aby oprócz standardowych zadań, łazik tworzył również raporty pogodowe. W tym celu wyposażono go w instrument o nazwie MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer), zaprojektowany do wykonywania podstawowych pomiarów pogodowych. Urządzenie będzie mierzyło m.in., siłę wiatru, temperaturę, poziom wilgotności oraz ciśnienie atmosferyczne.

Zgromadzone przez Perseverance informacje będą niezwykle cenne, gdyż NASA wykorzysta je w przyszłych misjach załogowych. Pomogą w budowie habitatów dla astronautów, gdyż dane pozwolą stworzyć schronienia odporne na lokalną pogodę. Na Marsie nie ma tlenu, którym można oddychać, więc habitaty są kluczowe dla przetrwania na tej planecie.

Co ciekawe system MEDA stworzono w taki sposób, aby współpracował z instrumentami lądownika InSight oraz łazika Curiosity. W ten sposób powstanie pierwsza meteorologiczna sieć działająca na obcej planecie. Dodam, że nowy łazik dotrze na Czerwoną Planetę już w lutym przyszłego roku.

Perseverance

Źródło

You may also like...