Microsoft ostrzega przed groźną luką w starszych Windowsach

Użytkownicy starszych wersji systemu Windows powinni jak najszybciej pobrać nową aktualizację. Łata ona poważną dziurę, umożliwiającą przejęcie kontroli nad sprzętem.

System Windows nigdy nie był platformą szczególnie bezpieczną. Choć trzeba uczciwie przyznać, że Microsoft starał się zabezpieczać ją jak tylko mógł. Szczególne zagrożenie stanowią jednak starsze wersje systemów, które nie mają już oficjalnego wsparcia producenta. A tymczasem wiele osób wciąż z nich korzysta.

Tak się składa, że właśnie odkryto w nich bardzo groźną lukę, umożliwiającą zdalne wykonanie dowolnego kodu. Przy jej pomocy, haker mógłby uruchomić na komputerze ofiary odpowiednio przygotowany kod. Mógłby go następnie wykorzystać do dystrybucji malware, w podobny sposób jak miało to miejsce w przypadku WannaCry. Luka ma całkiem spory zasięg i może zagrażać niemałej liczbie komputerów. I to zarówno używanych w domach, jak i w firmach. Odkryto ją bowiem w takich systemach jak Windows XP, Windows 7, Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2 i Windows Server 2008.

Dobra wiadomość jest taka, że choć systemy nie są już wspierane, to poziom zagrożenia sprawił, że Microsoft przygotował dla nich aktualizację. Poprawka eliminuje lukę, więc warto jak najszybciej ją pobrać, by się zabezpieczyć. Dodam, że sprawa nie dotyczy posiadaczy komputerów pracujących na systemach Windows 8 oraz Windows 10, więc nie muszą się tą sytuacją przejmować.

aktualizację

Źródło: Microsoft.com

You may also like...