Koniec z naprawianiem przebitych opon. W przyszłości naprawią się same
Zespół amerykańskich naukowców opracował nowy typ drukowanej gumy, która samoczynnie naprawia uszkodzenia. Otwiera to zupełnie nową furtkę dla producentów butów czy też opon.
Żaden kierowca nie lubi sytuacji, gdy leżący na drodze gwóźdź przebije mu oponę. Zmiana koła, szczególnie poza miastem i w nocy, nie należy bowiem do przyjemności. Być może wkrótce takie sytuacje będą należały do przeszłości, gdyż dzięki wysiłkom naukowców, przebita opona naprawi się samodzielnie.
Zespół badaczy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii pracujący pod kierownictwem procesor Qiming Wang, opracował bowiem drukowaną gumę o właściwościach samonaprawy. Nowy materiał można łatwo produkować seryjnie, a w przypadku rozerwania lub przedziurawienia potrafi się samodzielnie naprawić. Jego właściwości mogą być niezwykle przydatne w przypadku opon samochodowych, butów, miękkich robotów, a także elektroniki.
Materiał wykonywany jest przy pomocy techniki druku 3D, wykorzystującego fotopolimeryzację. Jest to proces, którzy przy pomocy światła zestala ciekłą żywicę w dowolny kształt. Do stworzenia właściwości samonaprawy, zespół wykorzystał natomiast grupę organicznych związków chemicznych zwanych tiolami. Gdy dodany zostanie utleniacz, tiole przekształcają się w nową grupę materiałów zwanych dwusiarczkami. Odpowiednie zbalansowanie procesów, pozwoliło uzyskać niezbędne właściwości materiału.
Naukowcy twierdzą, że w ciągu pięciu sekund mogą wydrukować 17,5 mm kw. nowego materiału. Natomiast w zaledwie 20 minut może powstać cały obiekt. Po uszkodzeniu materiału, wystarczy tylko odczekać kilka godzin, by całkowicie się naprawił. Jak to wygląda w praktyce, pokazuje poniższe wideo. Badacze mają nadzieję, że nowy materiał może być w przyszłości wykorzystywany do produkcji elementów samochodów, materiałów kompozytowych, a nawet kamizelek kuloodpornych.
Na razie jednak droga do komercyjnego zastosowania wynalazku jest jeszcze dość daleka.
Źródło: Youtube.com
Technogadżet w liczbach