Naukowcy opracowali bardziej ekologiczny beton

Badacze z Singapuru opracowali bardziej ekologiczny beton. Twierdzą, że ich wynalazek pozwoli znacznie obniżyć globalną emisję dwutlenku węgla.

Ostatnie anomalie pogodowe pokazują wyraźnie, że klimat naszej planety bardzo szybko się zmienia. Działalność człowieka powoduje zwiększoną emisję gazów cieplarnianych, z powodu których już w niedalekiej przyszłości Ziemia stanie się miejscem niezdatnym do życia. Naukowcy z całego świata pracują więc nad technologiami przyjaznymi środowisku naturalnemu, które pomogą ocalić planetę.

Nowy wypełniacz uczyni beton przyjaznym środowisku

Jeden z najnowszych wynalazków mogących przyczynić się do emisji gazów cieplarnianych opracowali badacze z National University of Singapore. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że produkcja betonu również bardzo poważnie wpływa na klimat naszej planety. Jest to bowiem najczęściej używany produkt na Ziemi i każdego roku zużywa się około trzech ton betonu na osobę.

Wpływ na środowisko jest znacznie mniej nagłaśniany niż wpływ innych materiałów wytworzonych przez człowieka, takich jak tworzywa sztuczne. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje. Według badań, sam przemysł betonowy odpowiada za około 8 procent globalnej emisji dwutlenku węgla. To nie wszystko, gdyż produkcja betonu dodatkowo zużywa również 10 procent światowych zasobów przemysłowej wody. Poza tym utylizacja tego materiału wcale nie jest prosta, gdyż wymaga sporej ilości przestrzeni na jego składowiska.

Naukowcy z Singapuru twierdzą jednak, że ich badania pozwolą ograniczyć wpływ produkcji betonu na środowisko naturalne. Udało im się bowiem zmniejszyć ilość piasku potrzebnego do jego produkcji w charakterze wypełniacza, zastępując ją zwykłą gliną. Materiał ten można łatwo pozyskać jako odpad z prac na placach budowy wokół Singapuru.

Glina zamiast piasku

Glinę najpierw podgrzewa się do 700 stopni Celsjusza, aby ją aktywować i zwiększyć przyczepność do betonu. Taką aktywowaną glinę wykorzystano następnie do zastąpienia nawet połowy drobnoziarnistego piasku używanego zwykle do produkcji betonu. W rezultacie tych działań powstał beton o bardzo wysokiej wytrzymałości. Dzięki tym właściwościom można będzie można zmniejszyć rozmiar elementów konstrukcyjnych, a tym samym potencjalnie zredukować ilość betonu wymaganą w projekcie budowlanym.

Zespół pracuje obecnie nad wykorzystaniem gliny odpadowej do dodatkowych zastosowań betonowych. Grupa bada również możliwość zastosowania innych materiałów odpadowych w charakterze wypełniacza betonu. A także wykorzystanie wody morskiej i piasku morskiego w celu zmniejszenia zależności od importu słodkiej wody i piasku rzecznego. Naukowcy zastanawiają się również nad wykorzystaniem betonu jako materiału wychwytującego dwutlenek węgla w celu zmniejszenia jego śladu węglowego.

beton

Źródło

You may also like...