Naukowcy opracowali nowy typ baterii. Jest tańsza i bezpieczniejsza od ogniw litowo-jonowych

Naukowcy z Indyjskiego Instytutu Technologii opracowali pierwszą na świecie żelazowo-jonową baterię. Ma być tańsza i bezpieczniejsza od ogniw litowo-jonowych.

Współczesna technologia baterii litowo-jonowych jest daleka od doskonałości. Ten rodzaj akumulatorów ma stosunkowo niewielką pojemność, niezbyt dużą żywotność, a w dodatku jest mocno niestabilny. Wystarczy bowiem drobne uszkodzenie, by zasilane nim urządzenie zakończyło swój żywot w płomieniach.

Naukowcy od lat pracują więc nad doskonalszymi technologiami zasilania i przełom na tym polu udało się osiągnąć badaczom z Indii. Specjaliści z Indyjskiego Instytutu Technologii opracowali bowiem pierwszą na świecie żelazowo-jonową baterię. Nowa technologia pozwoli produkować ogniwa znacznie tańsze i dużo stabilniejsze w porównaniu do obecnie stosowanych baterii litowo-jonowych.

Kluczem do nowej technologii jest anoda wykonana ze stali niskowęglowej zamiast czystego żelaza, połączoną z katodą stworzoną z pięciotlenku wanadu. Inny jest również elektrolit, gdyż stosuje się w niej chloran żelaza. Taka konstrukcja pozwala nie tylko obniżyć koszt produkcji nowych ogniw. Zwiększa też ich pojemność, a przede wszystkim stabilność. Zastosowanie żelaz zapobiega bowiem powstawaniu dentrytów, co zmniejsza ryzyko krótkich spięć, które z reguły kończą się pożarem.

Naturalnie baterie żelazowo-jonowe są jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Na tym etapie można ją naładować tylko 150 razy, zaś ich gęstość energetyczna wynosi 220 Wh/kg. Dla porównania w bateriach litowo-jonowych ten parametr wynosi wobec 350 Wh/kg, a więc jest ponad połowę większy. Badacze muszą więc bardziej dopracować swój produkt, by stał się wydajniejszy.

Jednak już w tej chwili widać niezaprzeczalne zalety nowej technologii. Wyeliminowanie ryzyka spięcia daje bowiem ogromną korzyść, gdyż baterie stają się zdecydowanie bezpieczniejsze. Gdy wejdą na rynek, pożary elektroniki użytkowej, czy też elektrycznych samochodów, będą należały do przeszłości.

żelazowo-jonową baterię

Źródło

You may also like...