CamScanner powraca do Play Store. Tym razem już bez trojana

Twórcy aplikacji CamScanner poinformowali o powrocie do oficjalnego sklepu Google Play Store. Jest to nowa wersja narzędzia, w której nie ma już trojana Tojan Dropper.

Parę dni temu informowałem o kolejnym zagrożeniu czyhającym na użytkowników oficjalnego sklepu Google Play Store. Okazało się bowiem, że dostępna tam aplikacja CamScanner pobrana dotąd ponad 100 mln razy, zawiera groźne malware.

Eksperci z firmy Kaspersky ustalili, że znajduje się w nim trojan o nazwie Trojan Dropper. Narzędzie to, po zainfekowaniu smartfona pozwalało przestępcom na pobieranie dodatkowych modułów złośliwego kodu, dających dużo większe możliwości kontroli. Okazało się jednak, że to nie twórcy aplikacji odpowiadają za zagrożenie, lecz zewnętrzna firma AdHub, dostawca SDK związanego z reklamami.

Twórcy aplikacji pozbyli się zagrożenia i poinformowali na Twitterze, że ich produkt powrócił do Google Play Store. Producenci zapewniają też, że lojalni klienci którzy pobiorą nową wersję aplikacji mogą liczyć na nagrodę. Na razie nie wiadomo jednak co miałoby nią być.

Co ciekawe niektórzy użytkownicy twierdzą, że Play Store po zainstalowaniu CamScanner nadal pokazuje ostrzeżenie o wykryciu szkodliwej aplikacji. Twórcy przekonują jednak, że jest to spowodowane starymi cookies. Warto więc jeszcze przez jakiś czas ostrożnie podchodzić do tego programu. Ale jeśli to Was nie przeraża, to jego najnowszą wersję znajdziecie tutaj.

CamScanner

Źródło

You may also like...