100 mln osób pobrało malware z popularną aplikacją na Androida

W popularnej aplikacji CamScanner stworzonej na Androida, znaleziono malware. Program do skanowania dokumentów zdążyło już pobrać ponad 100 mln użytkowników.

Android nie jest już tak bezpieczny jaki jeszcze kilka lat temu. Mimo takich systemów jak Play Protect, coraz częściej użytkownicy smartfonów atakowani są różnego rodzaju malware. Co gorsza, zagrożenie czyha na nich ze strony oficjalnego sklepu Google Play Store, do którego często przenikają zainfekowane aplikacje.

Co jakiś czas słyszymy o wykryciu tam programów stanowiących zagrożenie dla użytkowników. Teraz odkryto, że takie zagrożenie stanowi bardzo popularna aplikacja o nazwie CamScanner. Jest to jedno z wielu dostępnych narzędzi, pozwalających przekształcić papierowy dokument w plik PDF. Niestety hakerzy wykorzystali je do rozpowszechniania malware.

Eksperci z Kaspersky odkryli, że w aplikacji znajduje się Trojan Dropper, który po jej zainstalowaniu pobiera na smartfona malware. Na szczęście nie jest to narzędzie kradnące dane, a jedynie wyświetlające reklamy na ekranie urządzenia. Malware nie powinno więc stanowić zagrożenia, choć na pewno reklamy pojawiające się w najmniej spodziewanym momencie mogą być bardzo irytujące.

Google już usunęło CamScanner ze swego sklepu, jednak zdążyło ją pobrać już ponad 100 mln osób. To po raz kolejny pokazuje, że amerykański koncern nie potrafi ochronić swych użytkowników przed zagrożeniem. A jego zautomatyzowane systemy mające chronić przed wirusami, już dawno utraciły skuteczność.

CamScanner

Źródło

You may also like...