Naukowcy tworzą komputer do którego hakerzy nigdy się nie włamią

Badacze z Uniwersytetu Michigan opracowali komputer MORPHEUS, do którego nie da się włamać. System potrafi zapobiegać atakom, zanim się jeszcze rozpoczną.

Największym zagrożeniem dla współczesnych komputerów są oczywiście hakerzy. Cyberprzestępcy przy pomocy coraz doskonalszych technik potrafią włamywać się na serwery, wykradając z nich różnego rodzaju dane. Zabezpieczenie się przed takimi atakami jest niezwykle trudne i nawet duże koncerny nie dają sobie z tym rady. Zwykli użytkownicy swą więc wobec nich całkowicie bezbronni.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan pracują jednak nad zupełnie nową technologią, na której hakerzy połamią sobie zęby. Udało im się opracować nową architekturę procesora, która mogłaby w przyszłości znacznie zwiększyć poziom zabezpieczeń urządzenia. Ich dziełem jest układ o nazwie MORPHEUS, do którego nie da się włamać, gdyż może zapobiegać atakom jeszcze zanim się rozpoczną.

MORPHEUS może to zrobić poprzez szyfrowanie i losowe przegrupowanie ważnych bitów własnego kodu i danych 20 razy na sekundę. To znacznie szybciej niż czas potrzebny hakerom, na wdrożenie elektronicznych technik w celu uzyskania dostępu. Innymi słowy, nawet jeśli haker znajdzie w kodzie układu jakąś lukę, która mogłaby zapewnić mu dostęp, to nie będzie w stanie z niej skorzystać. W zaledwie 50 ms później, informacja potrzebna do stworzenia exploita zwyczajnie zniknie.

Projekt realizowany za pieniądze DARPA jest wciąż w fazie rozwoju i nie wiadomo kiedy trafi na rynek. Gdy jednak to nastąpi, może całkowicie zmienić świat komputerów, który obecnie znamy. Z technologią MORPHEUS zniknie bowiem konieczność nieustannego przygotowywania łatek do oprogramowania, gdyż system samodzielnie się zabezpieczy.

MORPHEUS

Źródło: News.umich.edu

You may also like...