Naukowcy zwiększyli wydajność paneli słonecznych
Jak na razie efektywność paneli słonecznych, jako narzędzi do produkcji energii elektrycznej, nie jest zbyt duża. Naukowcom z Kalifornii udało się jednak znacznie ją zwiększyć.
Dotychczas największą skuteczność miały panele z łączonymi ogniwami. Dzięki spięciu ze sobą określonej ilości ogniw w systemie jedno na drugim, udawało się uzyskać efektowność w przetwarzaniu promieni słonecznych na energię elektryczną, na poziomie 45 procent. To rozwiązanie ma jednak dość istotną wadę, gdyż próba skoncentrowania na nich promieni słonecznych, powoduje wytarzanie dużych ilości ciepła. Ogniwa działają jak soczewki, skupiając światło, którego moc jest odpowiednikiem 700 Słońc. Im większa temperatura, tym bardziej zaczyna spadać efektywność ogniw.
Naukowcom z North Carolina State University udało się rozwiązać ten problem, poprzez zastosowanie cienkiego filtra z arsenku galu, który znajduje się połączeniach pomiędzy ogniwami. W rezultacie tej zmiany, uniknięto utraty energii, co wiąże się ze znacznym wzrostem efektywności nawet przy koncentracji światła słonecznego, będącej odpowiednikiem 70,000 Słońc.
Wynalazek naukowców, to przełomowe odkrycie, ponieważ pozwoli produkować bardziej efektywne ogniwa, a tym samym nie trzeba już będzie instalować ich na dużych obszarach, by uzyskać odpowiednią ilość energii.
Źródło: Phys.org
Technogadżet w liczbach