Netflix kończy wspieranie niektórych urządzeń z powodu DRM

Wiemy już co jest przyczyną zakończenia wspierania niektórych urządzeń przez platformę Netflix. Powodem tej decyzji jest system antypiracki DRM, który w teorii chronić ma treści przed ich kopiowaniem.

Kilka dni temu Netflix zaskoczył wszystkich fanów informacją o zaprzestaniu wspierania niektórych urządzeń. Jak już wcześniej wspominałem, od 1 grudnia dostęp do filmów i serialu utracą posiadacze urządzeń Roku, Vizio oraz niektórych telewizorów Samsunga. Firma nie wyjaśniła wówczas co jest powodem tej zaskakującej i równocześnie kontrowersyjnej decyzji. Wiele osób zaczęło więc zastanawiać się o co chodzi i czy ich sprzętu nie czeka podobny los.

Pojawiły się jednak informacje, które mogą nam wyjaśnić dlaczego tak się stało. Otóż przyczyną tej decyzji jest system DRM opracowany po to, by chronić multimedia przed kopiowaniem. Technologia stosowana jest od lat, lecz nie zawsze działa jak należy, a czasem wręcz utrudnia dostęp do legalnych treści.

Okazuje się, że Netflix od lat stosował system PlayReady DRM opracowany przez Microsoft. Tymczasem starsze urządzenia wyprodukowane w latach 2010-2014 korzystają tylko z Windows Media DRM i nie da się ich zaktualizować do nowszej wersji oprogramowania. Platforma nie chciała więc zostawić swych treści bez żadnej ochrony, więc zdecydowała się zakończyć wsparcie dla sprzętu, na którym nowa wersja DRM nie jest dostępna.

Oczywiście więc ktoś dotychczas oglądał filmy i seriale na nieobsługiwanym już telewizorze Samsunga, będzie musiał znaleźć inne rozwiązanie. Najprościej będzie podłączyć do odbiornika komputer i odtwarzać z niego filmy.

Netflix

Źródło

You may also like...