Nexusy podatne na ataki SMS’owe

Z powodu niemałej liczby luk obecnych w systemie Android, smartfony z tym OS’em podatne są niezliczoną ilość ataków, z których większość stanowi poważne zagrożenie. Nie są od niego wolne nawet Nexusy oferowane przez Google.

Media donoszą, że zarówno Nexus 4, jak i Nexus 5, są podatne na hakerski atak. Wysłanie im specjalnie spreparowanej wiadomości tekstowej może sprawić, że smartfon zostanie zmuszony do reboot’u, a jeśli haker wyśle dużą ilość flashowych wiadomości SMS’owych, urządzenie może nawet utracić połączenie z siecią.

Odkrywcą tej luki jest Bogdan Alecu, administrator systemu w holenderskiej firmie Levi9, który przetestował nową metodę i potwierdził jej pełną skuteczność. Wysłał na smartfona około 30 flashowych wiadomości tekstowych, czyli takich, które od razu po odebraniu, pojawiają się na ekranie smartfona. Jeżeli taka wiadomość nie zostanie poprawnie zamknięta, otwiera hakerom drogę do ataku.

A największym problemem jest to, że Nexus nie powiadamia użytkownika sygnałem dźwiękowym o odebraniu takiej wiadomości. Dzięki temu zanim zostanie zauważona, haker może szybko wysłać dziesiątki SMS’ów, które przeładowują smartfona i zmuszają go do restartu. W przypadku gdy odblokowanie karty SIM wymaga wpisania PIN’u, wówczas smartfon traci połączenie z siecią. Innym z problemów powodowanie zwisów aplikacji, ale wówczas system się automatycznie restartuje.

Alecu twierdzi, że luka działa na Nexusach z Androidem, od Ice Cream Sandwich po KitKat, ale na szczęście inne smartfony są odporne na ten typ ataku.

Źródło: Cnet.com

You may also like...