Według niemieckiego wywiadu Huawei nie jest zaufanym partnerem do budowy sieci 5G

Niemiecki wywiad uważa, że Huawei nie powinno uczestniczyć w budowie krajowej sieci 5G. Według BND chińska firma nie jest zaufanym partnerem w tego rodzaju przedsięwzięciach.

Nie wszystkie państwa chcą, by w działanie ich krajowych sieci 5G, opierało się na sprzęcie telekomunikacyjnym firmy Huawei. Już jakiś czas temu norweski wywiad stwierdził, że chińskiej firmie nie można ufać, a stanowisko te poparł również wywiad Danii. Podobnego zdania jest także niemiecka agencja wywiadu BND, która uważa, że chiński koncern nie jest godny zaufania.

Wywiad sugeruje, że Huawei nie powinno być częścią krajowej sieci 5G. Swą opinię wyraża w oparciu o kilka incydentów związanych z bezpieczeństwem, które miały miejsce w przyszłości. Niemcy obawiają się, że koncern może wbudować w swój sprzęt telekomunikacyjny backdoory, które pozwolą chińskiemu rządowi podsłuchiwać komunikację.

Oczywiście nie da się ukryć, że takie stanowisko wywiadu to efekt nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych, które od dawna walczą z chińskim koncernem. Amerykańska administracja uważa, że firma szpieguje dla swego rządu. Oczywiście Huawei nieustannie zaprzecza tym zarzutom, zaś Amerykanie wciąż nie przedstawili żadnych dowodów na poparcie swej tezy. Koncernowi kończy się jednak cierpliwość i dość ma ciągłych ataków. Zapowiedział więc niedawno, że pozwie amerykański rząd nie tylko w sprawie zakazu sprzedaży produktów w USA, ale też szkodzeniu wizerunkowi koncernu.

Warto dodać, że już w najbliższy wtorek odbędzie się w Niemczech aukcja częstotliwości 5G. Swe oferty złożyło już czterech operatorów, takich jak Drillisch Netz, Telefonica, Deutsche Telekom (T-Mobile) i Vodafone.

Huawei

Źródło: Bloomberg.com

You may also like...