Nokia pomoże zbudować na Księżycu sieć 4G

Fiński koncern Nokia podpisał umowę z NASA na budowę sieci 4G na Księżycu. Firma pomoże stworzyć infrastrukturę, która umożliwi komunikację astronautom.

Amerykanie po wielu latach nieobecności zamierzają powrócić na Księżyc i mają duże plany wobec naturalnego satelity Ziemi. Planują tam budowę baz naukowych, a w przyszłości być może także infrastrukturę komercyjną.

NASA bada obecnie możliwości drukowania budynków na Księżycu, a niedawno rozpoczęto też treningi do misji Artemis. Oprócz planów budowy schronienia dla astronautów, którzy tam polecą, agencja zajmuje się również zapewnieniem im sprawnego systemu komunikacji.

Tym zadaniem zajmie się Nokia, która otrzymała na ten cel od NASA 14,1 mln dolarów. Fińska firma produkująca m.in., sprzęt telekomunikacyjny pomoże opracować infrastrukturę umożliwiającą zbudowanie na Księżycu sieci 4G. Fiński koncern sprawdzi czy ziemską technologię da się zmodyfikować w taki sposób, aby dostosować do księżycowego środowiska.

Celem tego projektu nie jest rzecz jasna uruchomienie tam internetu. Chodzi bowiem o stworzenie szybkiego i niezawodnego systemu komunikacji, który dodatkowo zapewni łączność na znacznie większy dystans niż obecnie. Sieć będzie wykorzystywana zarówno przez astronautów, jak i pojazdy, a także posłuży jako punkt zaczepienia dla każdej przyszłej stałej bazy księżycowej.

Można jednak zastanawiać się dlaczego NASA nie chce korzystać z nowocześniejszej sieci 5G. Chodzi o to, że sygnał sieci nowej technologii dociera na znacznie krótszy dystans, a więc potrzebnych jest więcej stacji bazowych. 4G nie potrzebuje ich aż tyle i wystarczy jej mniej nadajników, co nie tylko obniża koszty, ale też sprawia, że sieć jest łatwiejsza w instalacji.

Nokia
NokiaNokia

Źródło

You may also like...