Nowa technologia zmieni klawiaturę wirtualną w całkowicie fizyczną
Badacze z Uniwersytetu Carnegie Mellon opracowali technologię o nazwie Flat Panel Haptics, która znacznie ułatwi pisanie na dotykowych ekranach. Umożliwi bowiem tworzenie różnych układów fizycznych klawiatur.
Wirtualne klawiatury obecne w smartfonach czy tabletach, nie bardzo nadają się do wprowadzania większej ilości tekstu, ze względu na brak sygnału zwrotnego. Wiele osób musi bowiem czuć klawisze, aby móc je obsługiwać, a tymczasem dotykowe ekrany nie zapewniają im tego w wystarczającym stopniu. Wprawdzie istnieje technologia haptyczna, jednak gwarantuje tylko namiastkę tego, co zapewniają fizyczne klawiatury. Nie pomaga bowiem znaleźć elementów na ekranie wyłącznie za pomocą samego dotyku.
Flat Panel Haptics zwiększa możliwości ekranów dotykowych
Naukowcy z Uniwersytetu Carnegie Mellon opracowali jednak technologię, dzięki której granica pomiędzy fizyczną i dotykową klawiaturą może się zatrzeć. Rozwiązanie nazywa się Flat Panel Haptics i pozwala stworzyć wyświetlacz, który może przekształcać się w fizyczną klawiaturę w różnych konfiguracjach. Co prawda sama koncepcja nie jest nowa. Osiem lat temu firma Phorm pokazała prototyp futerału do iPada o podobnych możliwościach. Ten prototyp jest jednak cieńszy, lżejszy i bardziej wszechstronny.
Flat Panel Haptics to technologia, którą można umieścić pod wyświetlaczem OLED, by stworzyć wypukłości pełniące funkcję przycisków. Zastosowane tu pompy elektroosmotyczne (EEOP) mogą napełniać płynem oraz opróżniać poszczególne sekcje ekranu, przekształcając je w swego rodzaju klawiaturę. W ten sposób można tworzyć elementy sterujące multmediami, wirtualne gamepady oraz klawiatury do pisania.
Kiedy element na ekranie wymaga wyskakującego przycisku, wówczas płyn wypełnia odpowiednią sekcję. Wówczas ekran OLED wygina się w celu przybrania pożądanego kształtu. W efekcie w ciągu około sekundy powstaje przycisk o wysokości 1,5 mm, co wystarczy aby dało się go poczuć pod palcem. Gdy klawisz przestaje być potrzebny, wówczas pompy opróżniają sekcję i chowa się w wyświetlaczu.
Atutem tej technologii są niewielkie rozmiary i masa. Zwiększa bowiem grubość urządzenia o mniej niż 5 mm. Waży przy tym poniżej 40 gramów i jest w stanie wytrzymać interakcję użytkownika.
Opracowany prototyp na razie oferuje niewielkie możliwości, gdyż przyciski w tej chwili mają ograniczony zakres rozmiarów i kształtów. Naukowcy obiecują jednak go nadal rozwijać i zwiększać wszechstronność. Taki system może mieć bardzo wiele zastosowań, ułatwiając pisanie i granie na smartfonach. Z pewnością poprawi też komfort i bezpieczeństwo obsługi samochodowych systemów inforozrywki, unikając konieczności odrywania wzroku od drogi. Może również pomagać osobom niewidomym, wyświetlając na ekranie tekst w Braille’u.
Technogadżet w liczbach