Nowa technologia zrewolucjonizuje aplikacje randkowe

Zespół amerykańskich naukowców pracuje nad nową technologią, która zrewolucjonizuje aplikacje randkowe. Dzięki niej będzie wiadomo od razu czy dana osoba jest nami zainteresowana.

Aplikacje randkowe są niezwykle popularne, umożliwiając poznawanie mnóstwa osób. Problem w tym, że średnio nadają się do samego randkowania. Często są tylko stratą czasu, gdyż nie powiedzą nam czy osoba, z którą się spotkamy jest nami zainteresowana. Naukowcy z Uniwersytetu w Cincinnati pracują jednak nad nowinką technologiczną, która być może pozwoli to w przyszłości zmienić.

Inżynierowie szkolą bowiem komputer w rozpoznawaniu zaangażowania emocjonalnego. Za pomocą urządzenia noszonego rejestrują tempo oddechu, tętno oraz poziom pocenia się. W ten sposób określiano rodzaj rozmowy dwóch osób na podstawie reakcji fizjologicznych.

Naukowcy badali zjawisko znane jako synchronizacja fizjologiczna. To efekt w którym częstość akcji serca, oddychanie i inne reakcje autonomicznego układu nerwowego u ludzi synchronizują się, gdy rozmawiają lub współpracują. Efekt jest silniejszy, gdy osoby głęboko angażują się w rozmowę lub ściśle współpracują przy zadaniu.

W eksperymencie opisanym w dzienniku IEEE Transactions on Affective Computing z udziałem ludzi, komputer rozpoznał cztery scenariusze rozmów z 75-procentową dokładnością. Jego to jedno z pierwszych badań, które szkoli sztuczną inteligencję, jak rozpoznawać aspekty rozmowy na podstawie samej fizjologii uczestników.

Zdaniem szefa zespołu zajmującego się badaniami, dzięki tej technologii komputer jest w stanie dostarczyć uczciwą informację na temat naszej osoby lub randki. System potrafi bowiem mierzyć poziom zainteresowania rozmówcą, stopień kompatybilności pomiędzy osobami oraz stopień zaangażowania drugiej osoby w rozmowę. Innymi słowy technologia powie nam czy wzbudziliśmy zainteresowanie naszej randki i czy coś z tego spotkania może wyjść.

Oczywiście są to jedynie badania, które jeszcze długo nie przełożą się na gotowy produkt. Nowa technologia może jednak mieć wiele potencjalnych zastosowań, które nie muszą ograniczać się wyłącznie do aplikacji randkowych.

aplikacje randkowe
Źródło: Unsplash/Crew

You may also like...