Wiemy ile Apple kosztuje produkcja modelu iPhone 14 Pro Max

Counterpoint przeanalizowało ceny komponentów, wpływających na koszt produkcji modelu iPhone 14 Pro Max. Ich łączny koszt jest to znacznie poniżej połowy końcowej ceny smartfona na sklepowej półce.

Nie da się ukryć, że smartfony Apple są bardzo drogie, choć inni producenci za wszelką cenę starają się pod tym względem dogonić amerykański koncern. Można jednak zastanawiać się czy sprzęt faktycznie musi być aż tak drogi. A także jak w porównaniu do końcowej ceny przedstawiają się koszty jego produkcji. Firma Counterpoint postanowiła to sprawdzić na przykładzie topowego modelu firmy z Cupertino, jakim jest iPhone 14 Pro Max.

Produkcja iPhone 14 Pro Max kosztuje 42 procent ceny końcowej

Przeprowadziła najnowszą analizę kosztów podzespołów, które koncern wykorzystuje do produkcji swego smartfona. Wynika z niej, że łączne koszty wszystkich komponentów zamykają się kwotą 474 dolarów. Są przy tym o 3,7 procent wyższe w porównaniu do zeszłorocznego modelu.

Według Counterpoint najdroższymi podzespołami, które mają największy wpływ na koszt produkcji telefonu jest wyświetlacz, procesor, a także aparaty. Zamontowany w smartfonie ekran ma nie tylko wysoką jasność w HDR. Posiada również wbudowany tryb always-on display, który prezentuje zegarek na uśpionym urządzeniu. To znacznie podwyższa jego koszt.

Jak widać na poniższym wykresie, udział wyświetlacz w ogólnych kosztach produkcji wynosi aż 20 procent, tyle samo jak procesora. Zastosowany tu układ A16 Bionic powstał z wykorzystaniem 4 nm technologii i według analityków kosztuje producenta 11 dolarów drożej od A15 Bionic. Modem komórkowy odpowiada za 13 procent kosztów, zaś aparaty za 11 procent. W tym modelu zastosowano zupełnie nowy 48 MP sensor od Sony, który jest o 65 procent większy od poprzednika. Nowe podzespoły aparatów dodają więc 6,30 dolarów do ogólnych kosztów produkcji.

iPhone 14 Pro Max
Źródło: Counterpoint

Na podstawie swej analizy Counterpoint szacuje, że koszty podzespołów wynoszą około 42 procent końcowej ceny smartfona, która na polskim rynku zaczyna się od 6748 złotych. Naturalnie wcale nie oznacza to, że pozostała część tej kwoty trafia bezpośrednio na konta Apple. Musimy pamiętać, że są to tylko koszty podzespołów. A trzeba jeszcze doliczyć koszty zmontowania sprzętu, rozwoju oraz marketingu, a także dystrybucji. Mimo to firma i tak ma spory zysk z każdego egzemplarza. A biorąc pod uwagę fakt, że sprzedaje miliony telefonów, to mówimy to o ogromnych pieniądzach.

Gdybyście chcieli sprawdzić ceny najnowszych iPhone’ów na polskim rynku, to zapraszam na tę stronę. #reklama

iPhone 14 Pro Max

You may also like...