Nowa technologia zrewolucjonizuje wyświetlacze AR
Zespół naukowców z KDH Design Corporation opracował technologię, która może zrewolucjonizować wyświetlacze AR. Dzięki temu ich produkcja stanie się prostsza i tańsza.
Technologia wyświetlaczy AR jest już obecna na rynku od kilku lat, jednak wciąż nie udało się jej podbić rynku. Na razie stosuje się ją głównie w wyspecjalizowanych urządzeniach, gdyż koszt produkcji takich urządzeń jest stosunkowo wysoki. Apple swe pierwsze okulary AR będzie oferowało za 3000 dolarów, a jest to kwota daleko poza zasięgiem przeciętnego konsumenta.
Sytuację zmienić może jednak wynalazek naukowców z KDH Design Corporation oraz Uniwersytetu w Melbourne. Udało się tam opracować pierwszy na świecie elastyczny i w pełni przezroczysty wyświetlacz AR, stworzony przy użyciu druku 3D oraz tanich materiałów. Nowe rozwiązanie może znacząco przyspieszyć wykorzystanie technologii rzeczywistości rozszerzonej w wielu branżach.
Wyświetlacze AR w nowej technologii
Technologia AR nakłada treści cyfrowe na rzeczywisty świat, poprawiając percepcję użytkownika w czasie rzeczywistym i interakcję z otoczeniem. Dotychczas stworzenie tego typu wyświetlaczy stanowiło ogromne wyzwanie. Obecnie do ich produkcji stosuje się bowiem podłoża szklane, które należy poddać laminowaniu, cięciu lub wytrawianiu wzorów mikrostruktury. To procesy niezwykle czasochłonne, a przez to bardzo kosztowne. Poza tym praktycznie narzucają określony wygląd produktu, gdyż niezwykle trudno jest dopasować je do określonej stylistyki.
Wynalazek inżynierów z tajwańskiej firmy KDH Design Corporation może to jednak zmienić. Opracowany przez nich ekran wykorzystuje bowiem niedrogi polimer i plastik o jakości optycznej, co znacząco obniża koszty produkcji. Poza tym jest elastyczny, dzięki czemu można go wyginać i dopasowywać do różnych kształtów, takich jak zakrzywione i nierówne powierzchnie. Projektant zyskuje więc większą swobodę w kształtowaniu wyglądu sprzętu. Natomiast przezroczystość wyświetlacza, gwarantuje użytkownikowi naturalny i niezakłócony widok.
Możliwości nowej technologii są bardzo szerokie. KDH Design Corporation ma już pomysł na zintegrowanie jej z kaskami motocyklowymi oraz wojskowymi goglami. Firma chce także zainteresować nią przemysł motoryzacyjny, co pozwoli znacznie rozszerzyć możliwości współczesnych wyświetlaczy HUD. W polu widzenia kierowcy będzie można wyświetlać znacznie więcej informacji użytecznych podczas jazdy, bez przesłaniania widoku na drogę. Skorzystają z niej również motocykliści, którzy nie będą musieli odrywać wzroku od drogi, by zobaczyć aktualną prędkość lub wskazówki nawigacji.
Technologia jest już gotowa do seryjnej produkcji, ale na razie nie wiemy którzy producenci wdrożą ją jako pierwsi.
Technogadżet w liczbach