Mobilne procesory MediaTek staną się wydajniejsze dzięki technologii Nvidii

MediaTek chce na poważnie rywalizować z Qualcommem na rynku urządzeń mobilnych. Firma nawiązała współpracę z Nvidią, która opracuje nowe GPU do procesora kolejnej generacji.

Dotychczas MediaTek nie mógł rywalizować z Qualcommem, gdyż jego mobilne procesory były zdecydowanie słabsze. Firma nie zamierza jednak chce to zmienić, a pomóc jej ma w tym Nvidia, znany producent układów graficznych. Celem współpracy będzie zintegrowanie układów graficznych Nvidii z kolejną generacją flagowego procesora, który pojawi się na rynku w 2024 roku.

Zintegrowanie technologii Nvidii z procesorami MediaTeka, będzie niewątpliwie znaczącym krokiem dla firmy. Dzięki temu jej układy będą mogły nawiązać równorzędną walkę z procesorami Qualcomma, wykorzystującymi technologię ARM.

Nowa technologia nie ograniczy się tylko do układów montowanych w smartfonach. Producent planuje wykorzystać ją również w notebookach, w tym także Chromebookach, w których ma spory udział.

Warto też pamiętać, że amerykańska firma w 2021 roku zakupiła przedsiębiorstwo Nuvia, które dysponujące wiodącą w branży wiedzą specjalistyczną w zakresie procesorów o wysokiej wydajności, systemów na chipie (SoC) oraz zarządzania energią dla urządzeń i aplikacji intensywnie korzystających z mocy obliczeniowej. Jej technologia jeszcze bardziej wzmocni GPU montowane w Snapdragonach.

Dodam, że nie tylko MediaTek korzysta z wiedzy i doświadczenia firm specjalizujących się w produkcji układów graficznych. Samsung swego czasu wykorzystywał w swych układach Exynos technologię dostarczaną przez AMD.

MediaTek
Źródło: MediaTek

You may also like...