Nie lubisz koloru swego auta? Nowe BMW może go błyskawicznie zmienić

BMW pokazało na CES 2022 niezwykłe auto BMW iX Flow, które potrafi zmieniać kolory. Dzięki zastosowaniu technologii e-ink, za naciśnięciem przycisku zmieni kolor z czarnego na biały.

Obecna sytuacja z półprzewodnikami sprawiła, że na odbiór nowego samochodu trzeba czekać ponad pół roku. Wiele osób decyduje się więc na zakup tego, co akurat stoi na placu u dealera, mimo iż niekoniecznie spełnia oczekiwania dotyczące np. koloru nadwozia. Ten oczywiście można łatwo zmienić za pomocą folii, jednak to kosztuje i to nie mało. BMW ma jednak inny pomysł i w Las Vegas pokazało model BMW iX Flow, który zmienia kolory niczym kameleon.

BMW iX Flow

Ten elektryczny SUV wyposażono w technologię e-ink, taką jak w Kindle 10, którego dostaniecie już od 399 zł. Nadwozie to jeden wielki ekran, który może zmieniać kolor z białego na czarny i odwrotnie, za naciśnięciem jednego guzika. Nadwozie podzielono na wiele sekcji, pokrywając je następnie ochronną powłoką zapobiegającą zniszczeniu ekranów podczas mycia. Dzięki temu każdą sekcję można kontrolować oddzielnie, tworząc na karoserii różne wzory.

BMW iX Flow

Do czego takie rozwiązanie może się nam przydać? Według producenta może mieć kilka zastosowań. Na przykład latem, zmiana koloru na biały sprawi, że wnętrze pojazdu będzie się mniej nagrzewało.

BMW iX Flow

Po wejściu do środka nie będziemy czuli się jak w piekarniku i nie musimy zużywać energii na pracę klimatyzacji, co powinno wydłużyć zasięg. Analogicznie w chłodniejsze dni zmiana koloru na ciemniejszy, pozwoli zaabsorbować więcej słonecznych promieni i ogrzać wnętrze.

BMW iX Flow, które ma pod maską napęd o mocy 500 KM i zasięg około 480 km, jest na razie tylko prototypem prezentującym możliwości technologiczne. Nie ma na razie planów wprowadzenia go na rynek.

Źródło

You may also like...