Nowe malware wymaże dane z naszego smartfona

Android to jeden z najmniej bezpiecznych systemów mobilnych i w zasadzie nie ma tygodnia, by nie pojawiły się informacje o zagrożeniach czyhających na użytkowników smartfonów z tą platformą. Najnowsze z nich jest szczególnie groźne, ponieważ potrafi zdalnie wymazać dane z pamięci naszego urządzenia.

Zagrożenie zostało wykryte przez Heimdal, duńską firmę zajmującą się rozpracowywaniem złośliwego oprogramowania. Jest nim malware atakujące urządzenia z Androidem, które umożliwia wymazanie wszystkich danych znajdujących się w pamięci telefonu wyłącznie za pomocą jednej wiadomości tekstowej.
Malware nazywa się Mazar i wysyła do użytkownika SMS’a, wyglądającego jak typowy link prowadzący do pliku. Kliknięcie na niego, teoretycznie pobiera do naszego pamięci smartfona Tora, który zapewnić ma nam anonimowe połączenie z internetowową siecią, jednak to tylko przykrywka, ponieważ to właśnie w nim ukrywa się zagrożenie.

Mazar jest wyjątkowo groźny, gdyż daje hakerowi niemal pełną kontrolę nad naszym sprzętem, umożliwiając nie tylko wymazanie danych z pamięci urządzenia, co sprawi, że stracimy wszystkie dokumenty, zdjęcia itp., ale może też wykonywać połączenia telefoniczne, niewykluczone że na numery premium, jak również wysyłać wiadomości tekstowe. Ciekawostką jest to, że malware nie może się zainstalować na smartfonach, w których użytkownik jako podstawowy język wybrał rosyjski.

Specjaliści z Heimdala twierdzą, że w Danii ponad 100 tysięcy smartfonów z Androidem otrzymało wiadomość z Mazarem, ale jest na razie pewne, czy zagrożenie nie pojawiło się także w innych krajach. Warto więc zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie klikać na link otrzymany od nieznanej osoby. Malware testowano na Androidzie 4.4 KitKat, ale Heimdal twierdzi, że narażone są na również pozostałe wersje teo systemu operacyjnego.

Zobacz najtańsze smartfony

Teoretycznie powinno to być oczywiste, ale nie każdy o tym pamięta.

Źródło: BBC.com

You may also like...