Nowoczesna technologia chroni strażaków

Strażak to bardzo niebezpieczny zawód, gdzie chwila nieuwagi może skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, lub wręcz kalectwem. Na szczęście naukowcy stale pracują nad technologiami, które chronią strażaków przed zagrożeniem.

Taką nowinką technologiczną jest Equivital EQ02 Life Monitor. Jest to specjalna kapsułka zawierająca elektroniczne obwody, która połknięta przez strażaka, dostarcza informacji o jego funkcjach życiowych.W ramach testów 50 australijskich strażaków, zostało wyposażonych w takie monitory, a następnie kazano im wydostać 20 ludzi z płonących budynków. Podczas testu, kapsułka cały czas zbierała dane, a następnie przesyłała je do umieszczonego na piersi urządzenia, które z kolei transmitowało je do specjalnego komputera. Dzięki temu zbierano takie dane, jak temperatura skóry, puls, rytm serca oraz temperaturę wnętrza ciała.

Jako, że dane przekazywane są w czasie rzeczywistym, dowódca nadzorujący akcję w razie jakichś problemów może natychmiast wycofać strażaka i np. nakazać mu ochłodzenie ciała. Kapsułki są całkowicie bezpieczne i po jakimś czasie zostają przez organizm wydalone.

Warto zaznaczyć, że Equivital EQ02 Life Monitor może być używany nie tylko przez strażaków. To właśnie z takiego monitora korzystał sam Felix Baumgarner, podczas swego niedawnego skoku.

Źródło: Popsci.com

You may also like...