Nowy sensor Samsunga wykracza poza zdolność ludzkiej percepcji

Inżynierowie Samsunga pracują nad nowym sensorem do aparatów smartfonów. Dzięki 600 MP matrycy uchwyci więcej szczegółów niż rejestruje ludzkie oko.

Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił gigantyczny postęp w technologii aparatów fotograficznych montowanych w smartfonach. Początkowo instalowano w nich wyłącznie pojedyncze aparaty z matrycami o niskiej rozdzielczości, których możliwości były mocno ograniczone. Z czasem jednak zaczęto zwiększać liczbę samych aparatów oraz rozdzielczość matryc, a także pojawiły się nowe rozwiązania jak technologia łączenia pikseli.

W ostatnim czasie producenci zaczynają też instalować coraz większe matryce. Rekord na tym polu ustanowił niedawno Samsung, który jako pierwszy zaoferował smartfon ze 108 MP sensorem opracowanym wspólnie z Xiaomi. Wygląda jednak na to, że w tej materii wcale nie jest to ostatnie słowo koreańskiego giganta.

Według najnowszych informacji, Samsung pracuje nad zupełnie nowym 600 MP sensorem do smartfonów. Takie parametry otworzą nieograniczone możliwości, umożliwiając rejestrowanie większej liczby szczegółów niż rozpoznaje nasze oko. Jego możliwości kończą się bowiem na około 500 MP, więc najnowszy produkt Samsunga wykracza poza zdolności ludzkiej percepcji.

Naturalnie musimy pamiętać, że wyższa liczba megapikseli nie przekłada się automatycznie na lepszą jakość obrazu. Gdy zmniejszamy rozmiar pikseli, pojawia się wówczas problem pogorszenia jakości obrazu. Aby temu zapobiec, producenci stosują technologię łączenia pikseli. Na przykład w modelu Galaxy S20 Ultra zastosowano funkcję łączenia pikseli 3×3. Dzięki technologii Nanocell, dziewięć pikseli o rozmiarze 0.8μm, ma taką funkcję jak jeden piksel 2.4μm. Pozwala to uzyskać lepszą jakość zdjęć przy słabym świetle

Nowy sensor umożliwiłby nie tylko wykonywanie lepszych zdjęć przez smartfony, gdyż mógłby znaleźć zastosowanie również w wielu innych branżach. Dałoby się go wykorzystać m.in., w autonomicznych pojazdach, dronach, sprzęcie z kategorii Internetu Rzeczy itp.

Zanim jednak nowy sensor pojawi się na rynku, minie jeszcze sporo czasu. Samsung na razie nie podaje przybliżonego terminu jego premiery.

Samsunga

Źródło

You may also like...