NSA monitoruje transakcje finansowe

Amerykańska agencja szpiegowska NSA, inwigiluje nas nie tylko za pośrednictwem internetu, komputerów oraz smartfonów, lecz także zbiera dane na temat przeprowadzanych transakcji finansowych.

Kilka dni temu niemiecki Der Spiegel opisał szczegóły prowadzonej przez NSA operacji o kryptonimie “Follow the Money”, w ramach której zbiera dane finansowe do systemu Tracfin, opisanego w dokumentach ujawnionych przez Edwarda Snowdena.

Tylko w 2011 roku Tracfin zebrał 2011 rekordów związanych z przeprowadzanymi transakcjami finansowymi, przy czym aż 84 procent dotyczyło transakcji wykonywanych przy pomocy kart kredytowych. NSA tłumaczy się, że zbierane przez nią dane powiązane są z finansowaniem terrorystów i siatkami terrorystycznymi, ale nikt w te bajki nie uwierzy.

NSA zbiera też dane o transakcjach kartami VISA dokonywanymi przez konsumentów z Europy, Afryki oraz Bliskiego Wschodu i co ciekawe, operator kart zapewnia, że nie ma pojęcia o nieautoryzowanym dostępnie do swej sieci, mimo że taki istnieje. Tymczasem analitycy agencji, podczas jednej z wewnętrznych konferencji zaprezentowali wykorzystanie sieci VISA do wyszukiwania podejrzanych transakcji.

Tracfin zawiera także dane pochodzące z Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT), która współpracuje z ponad 8 tysiącami finansowych instytucji z całego świata, zajmując się m.in. transakcjami na rynku międzybankowym.

Wygląda więc na to, że skala inwigilacji prowadzonej przez NSA, jest znacznie większa, niż można by sądzić.

Źródło: Computerworld.com

You may also like...