Izraelska grupa ma dostęp do największych chmur i serwisów społecznościowych
Izraelska NSO Group twierdzi, że jest w posiadaniu dostępu do kont użytkowników największych chmur oraz serwisów społecznościowych. Wyciągnęła je ze smartfonów za pomocą spyware.
Być może szykuje się duży wyciek danych, który może dotknąć wiele milionów osób korzystających z serwisów społecznościowych oraz dysków w chmurze. Izraelska firma NSO Group twierdzi bowiem, że posiada dostęp do kont użytkowników korzystających m.in., z chmur Amazonu, Google, Apple oraz Facebooka.
NSO Group nie są bynajmniej amatorami. Już kilka lat temu grupa zyskała bowiem rozgłos dzięki oprogramowaniu szpiegowskiemu Pegasus. W maju bieżącego roku o grupie ponownie zrobiło się głośno. Wówczas Pegasus wykorzystał lukę w komunikatorze WhatsApp, pozwalający zainstalować spyware na smartfonach ofiar. Twórcy aplikacji załatali lukę, ale najwyraźniej jest to tylko czubek góry lodowej.
Według Financial Times, NSO Group oferuje sprzedaż dostępu do kont użytkowników w popularnych chmurach oraz mediach społecznościowych. W artykule wymienione są takie firmy jak Google, Amazon, Apple oraz Facebook. Grupa ponoć zdobyła klucze do autoryzacji ze smartfonów zainfekowanych stworzonym przez siebie spyware. Nawet jeśli Pegasusa usunięto z telefonu, to i tak może nadal uzyskiwać dostęp do danych.
Firmy wymienione w ofercie naturalnie bronią bezpieczeństwa swych systemów. Twierdzą więc, że wciąż prowadzą dochodzenie sprawdzając co tak naprawdę się stało i czy faktycznie istnieje zagrożenie dla ich użytkowników.
Grupa NSO zaprzecza prowadzeniu aktywnej kampanii na rzecz wykorzystywania hackingu i masowego nadzoru nad takimi usługami w chmurze. Ale nie zaprzecza, że ma technologię pozwalającą to zrobić. Wprawdzie grupa reklamuje się jedynie jako twórca narzędzi, które mogą być wykorzystywane przez odpowiedzialne rządy do ochrony swych obywateli. Nie można jednak zaprzeczyć, że Pegasusa znaleziono w telefonach aktywistów i dziennikarzy. Natomiast ślady tej inwigilacji prowadzą do represyjnych reżimów.
Źródło: Ft.com
Technogadżet w liczbach