Samsung sugeruje nową generację procesora Exynos

Samsung sugeruje nowy model procesora Exynos, montowanego we flagowych modelach. Producent deklaruje, że nowy układ będzie mocniejszy i bardziej energooszczędny.

Fani Samsunga doskonale znają procesory z rodziny Exynos, które koreańska marka montuje w europejskich wersjach swych smartfonów. Są to całkiem mocne układy, które wydajnością dorównują konkurencyjnym procesorom Qualcomma, zapewniając płynne działanie sprzętu.

Firma zapowiedziała właśnie nadejście kolejnej generacji tego układu, który ma być dużym krokiem naprzód. Nie ujawniono wprawdzie szczegółów technicznych, więc wiemy jakie będą jego możliwości. Z przecieków wynika jednak, że nowy procesor będzie powstawał w litografii 5 nm EUV. Ta technologia pozwoli podnieść zagęszczenie tranzystorów aż o 25 procent. Przełoży się to na 10 procentowy wzrost wydajności oraz 20 procentowy spadek zużycia energii.

Nieoficjalnie mówi się, że nowy procesor może trafić pod maskę flagowego modelu Galaxy S11, zapewniając mu wysoką wydajność. Oczywiście musimy pamiętać, że Samsung nie będzie jedynym producentem dostarczającym na rynek procesory w litografii 5 nm. W przyszłym roku własne układy z tą technologią wprowadza do sprzedaży Qualcomm oraz TSMC.

Exynos

Źródło

You may also like...