NVIDIA wydaje nową wersję pakietu CUDA ze wsparciem platform ARM

NVIDIA poinformowała, że najnowsza wersja platformy do obliczeń równoległych oraz modelu programistycznego NVIDIA CUDA, w której wprowadzono obsługę platform opartych na architekturze procesorów ARM, jest już dostępna do pobrania.

Wersję Release Candidate pakietu CUDA 5.5 można pobrać bezpłatnie z tej strony. W tej odsłonie pakietu wprowadzono możliwość akcelerowania obliczeń za pomocą procesorów graficznych pracujących w komputerach opartych na procesorach ARM — najszybciej rozwijającym się ekosystemie procesorów na świecie, który obecnie jest dziesięciokrotnie większy od rynku opartego na procesorach x86.

Nowa wersja pakietu CUDA stanowi solidną, łatwą w użytkowaniu platformę, która umożliwia tworzenie zaawansowanych aplikacji obliczeniowych do zastosowań naukowych, technicznych, obliczeń wysokowydajnych i mobilnych, przeznaczonych do pracy na komputerach wyposażonych w procesory centralne architektury x86 lub ARM.

Od momentu premiery platformy CUDA w 2006 roku na rynku pojawiały się coraz to silniejsze i szybsze procesory graficzne wykorzystujące tę platformę, stopniowo i znacząco zwiększając wydajność aplikacji, które dotychczas pracowały wyłącznie na procesorach centralnych z zestawem instrukcji x86”, powiedział Ian Buck, dyrektor generalny w firmie NVIDIA ds. oprogramowania do obliczeń z wykorzystaniem akceleratorów graficznych. „Wprowadzając obsługę procesorów ARM w pakiecie CUDA daliśmy programistom możliwość szybkiego i łatwego wdrożenia akceleracji przez procesory graficzne w aplikacjach, które mogą pracować na ogromnej liczbie urządzeń należących do następnej generacji platform do obliczeń wysokowydajnych”.

Połączenie wysokowydajnych akceleratorów graficznych obsługujacych platformę CUDA ze zintegrowanymi układami SoC opartymi na architekturze ARM pozwoli wkroczyć na nowe rynki, w których energooszczędność jest równie ważna co moc obliczeniowa. Są to m.in.: systemy obronne, motoryzacja, poszukiwanie energii, obliczenia mobilne, robotyka, badania naukowe, obliczenia wysokowydajne itp.

Dopracowane funkcje programowania równoległego

Oprócz natywnej obsługi platform ARM, w wersji 5.5 pakietu CUDA znalazło się też szereg zaawansowanych funkcji zwiększających wydajność i wygodę pracy, w tym:

– Usprawiona obsługa Hyper-Q – teraz dostępna w wielu procesach MPI i wszystkich systemach Linux.
– Priorytety obciążenia MPI – pozwala programistom ustawić priorytet strumieni CUDA dla najważniejszych ścieżek, optymalizując funkcjonowanie aplikacji.
– Nowa wspomagana analiza wydajności — narzędzia Visual Profiler i Nsight Eclipse Edition przeprowadzają programistę krok po kroku przez proces wykrywania wąskich gardeł wydajności i optymalizowania tych punktów.
– Szybka kompilacja wzajemna na platformach x86 – pakiet skraca czas tworzenia rozwiązań dla dużych aplikacji, ponieważ umożliwia skompilowanie kodu ARM na platformach x86 i przeniesienie gotowej aplikacji na platformę docelową.
– Oprócz tego wersja 5.5 pakietu CUDA zawiera pełen zestaw narzędzi programistycznych, bibliotek matematycznych akcelerowanych przez procesory graficzne oraz dokumentacje dla platform opartych na architekturę x86 oraz ARM:

– Rozbudowane narzędzia programistyczne — pełna obsługa kompilatora CUDA, narzędzia do debugowania i analizy wydajności.
– Biblioteki matematyczne akcelerowane przez procesory graficzne – FFT, RNG, BLAS, operacje na macierzach rzadkich oraz nieomal 5000 prymitywów do przetwarzania sygnałów i obrazów dostępnych w bibliotece NVIDIA Performance Primitives (NPP).
– Dokumentacja / przewodniki dla programistów — pełna dokumentacja, próbki kodu oraz inne materiały, które pozwolą programistom szybko opanować programowanie kodu akcelerowanego przez procesory graficzne.
– Informacje o architekturze CUDA

CUDA to platforma i model programistyczny dla aplikacji równoległych, która została stworzona przez firmę NVIDIA. Dzięki platformie CUDA programiści mogą zwiększyć wydajność aplikacji obliczeniowych, wykorzystując moc procesorów graficznych. Platforma CUDA została do tej pory pobrana 1,8 miliona razy i obsługuje ponad 200 wiodących aplikacji naukowych, technicznych i komercyjnych. Model programowania CUDA jest nauczany w ponad 640 uniwersytetach na całym świecie, a także jest najpopularniejszym rozwiązaniem wśród programistów pragnących wykorzystać akcelerację obliczeń z wykorzystaniem procesorów graficznych w tworzonych rozwiązaniach.

Aby uzyskać więcej informacji na temat platformy CUDA albo pobrać najnowszą wersję pakietu, odwiedź stronę internetową CUDA. Aby zamówić zestaw programistyczny CUDA dla platform ARM, skontaktuj się z firmą SECO Group.

Źródło: Gammapr.pl

You may also like...