Ograniczenia dla smartfonów z rootem

Smartfon z rootem może w przyszłości sprawić sporo problemów. Nie da się bowiem zainstalować na nim niektórych aplikacji, gdyż ich twórcy mogą je zablokować.

Android to system, który zapewnia wiele możliwości personalizacji. Niestety, aby dostać się do wszystkich, należy zdjąć fabryczne zabezpieczenia sprzętu, czyli wykonać tzw. root. Znosi się wówczas wszelkie ograniczenia w kwestii konfiguracji urządzenia, ale pojawiają się nowe.

Kilka dni temu pisałem, że Netflix zablokował możliwość pobierania z Google Play Store swej firmowej aplikacji. Nie można jej pobrać na urządzenie z rootem, gdyż platforma uważa, że taki smartfon nie jest już bezpieczny. Wkrótce zacznie to również dotyczyć wielu innych aplikacji mobilnych.

Google zamierza bowiem dać deweloperom możliwość zablokowania instalacji swych aplikacji na sprzęcie z rootem. Wprawdzie nie wspominano o tym podczas konferencji Google I/O, ale wspomina o tym strona wsparcia sklepu Google Play Store.

Oczywiście tak jak w przypadku aplikacji Netflixa, nadal da się je zainstalować z innych źródeł. W oficjalnym sklepu Google, nie będzie to jednak możliwe.

Smartfon

Źródło: Google.com

You may also like...