Opieką osób starszych zajmą się roboty

Opiekunki opiekujące się osobami starszymi, już wkrótce stracą pracę, bo zwyczajnie przestaną być potrzebne. Przynajmniej w Japonii, gdzie powstał plan zastąpienia ich robotami.

Japoński rząd chce zbudować specjalny typ robotów-opiekunów, które będą nieść pomoc osobom starszym w ich codziennej egzystencji. A biorąc pod uwagę, że wkrótce niemal 40 procent populacji, będzie w wieku 65 lat lub starsza, wydaje się to być świetnym pomysłem.

Jak wynika z raportu Yomiuri Online, zadaniem robotów byłoby m.in. pomagania osobom zniedołężniałym w poruszaniu się, karmieniu oraz czynnościach fizjologicznych. Zwykle cena takiego robota jest wysoka, jednak japoński rząd chce opracować model o dużej funkcjonalności, który kosztowałby najwyżej 1000 dolarów i można by go wynająć za kilka dolarów miesięcznie.

Rząd Japonii ma nadzieję, że roboty staną się w przyszłości podstawą domowej opieki, a pełny plan ich rozwoju zostanie przedstawiony już w przyszłym miesiącu. Na początek zaoferuje wsparcie dla projektu w wysokości 2,5 miliona dolarów.

Źródło: Yomiuri.co.jp

You may also like...