Ultra cienkie chipy zapobiegną fałszowaniu pieniędzy

Najpoważniejszym problemem wszystkich rządów państw, jest fałszowanie pieniędzy. Usiłuje się temu zapobiegać, poprzez wprowadzanie różnych zabezpieczeń, ale teraz wymyślono jeszcze lepszy sposób ochrony banknotów.

Grupa naukowców opracowała metodę tworzenia znaczników RFID, które można nakładać bezpośrednio na papier i być może w przyszłości stworzyć w ten sposób skuteczne zabezpieczenie przed fałszerstwem.

Technologia nazywa się LEAP (Laser Enabled Advanced Packaging) i umożliwiłaby mennicom wbudowanie w banknoty specjalnego chipu, który z łatwością pozwoliłby zweryfikować oryginalność pieniądza. Najpierw palnik plazmowy tnie chipy na bardzo cienkie fragmenty, a następnie za pomocą promienia lasera, będą umieszczane na papierze. Metoda jest dwukrotnie szybsza, niż konkurencyjne sposoby zabezpieczania banknotów, a przy tym znacznie tańsza, ponieważ do tego samego celu używa się mniej materiałów.

Na razie jednak żadne banki nie są zainteresowane wykorzystaniem technologii LEAP na szerszą skalę. Prawdopodobnie dlatego, że ma kilka wad. Banknot jest tak projektowany, by wytrzymać np. pranie w spodniach. Znacznik RFID w takim wypadku uległby zniszczeniu.

Źródło: BBC.co.uk

You may also like...