Oppo przyłapane na oszukiwaniu w benchmarkach
Chińska firma Oppo została przyłapana na oszukiwaniu w benchmarku. Jej model Oppo Find X aż o 41% zawyżał wyniki podczas przeprowadzanych testów.
Producenci smartfonów chętnie chwalą się wynikami, które ich urządzenia osiągają w benchmarkach. Problem w tym, że stają się one mało wiarygodne, gdyż coraz więcej firm zostaje przyłapanych na oszukiwaniu. Instalują w swym sprzęcie specjalne oprogramowanie, które wykrywa uruchomione oprogramowanie testowe. Wówczas podkręca taktowanie procesora, by wynik wyszedł znacznie lepszy niż podczas normalnego użytkowania.
Zaledwie w zeszłym miesiącu o podobne praktyki oskarżono Huawei, które ponoć zawyżało wyniki w modelach Honor. Po ujawnieniu całej sprawy, 3DMark zdecydował się usunąć ze swej bazy danych urządzenia tej firmy. To nie jedyny chiński koncern przyłapany na oszukiwaniu w benchmarkach. Podobne zarzuty wysunięto bowiem wobec firmy Oppo.
Odkryto bowiem, że Oppo Find X oszukuje w benchmarku, podnosząc wydajność w czasie testu aż o 41%. Dzięki temu znacznie lepiej wypada na tle konkurencji. Co więcej nie jest to jedyny model tego producenta fałszujący wyniki. Podobnie działa Oppo F7 wprowadzony na rynek kilka miesięcy temu.
Oppo wydało oświadczeniem, w którym przyznało, że gdy smartfon wykryje aplikacje takie jak gry lub benchmarki, pozwala procesorowi pracować z pełną prędkością. W przypadku nieznanych aplikacji, urządzenie wykorzystuje fabryczną strategię optymalizacji zużycia energii. To wyjaśnia więc niższy wynik osiągnięty w prywatnej wersji aplikacji 3DMark. Firma wyjaśniła również, że nawet gdy telefonu nie używamy przez 5-10 sekund, wówczas jego wydajność jest automatycznie ograniczana o do 70-80 procent maksymalnej, by oszczędzać baterię. Gdy jednak użytkownik wykona jakieś działanie, sprzęt powraca do 100 procent wydajności.
Firma wyjaśniła więc skąd wzięły się lepsze wyniki w benchmarku, ale i tak łamie to zasady testów 3DMark. Smartfon będzie więc nadal poza bazą danych, dopóki producent nie usunie tego oprogramowania.
Źródło: Xda-developers.com
Technogadżet w liczbach