Oppo pokazało nowe technologie aparatów do smartfonów
Oppo pokazało światu prototyp nowego aparatu do smartfonów, wyposażonego w tzw. ciągły zoom. Niektóre z pokazanych rozwiązań jeszcze w tym roku trafią do najnowszych modeli.
Oppo jest bez wątpienia prekursorem nowoczesnych rozwiązań stosowanych w aparatach smartfonów. Chińska firma jako pierwsza zaczęła oferować w swym sprzęcie ukryte aparaty wysuwane z obudowy, a także peryskopowe aparaty oraz ukryte pod wyświetlaczem. Teraz pracuje nad kolejnymi technologiami odpowiedzialnymi za robienie zdjęć i przedstawia efekty tych prac.
Nowe aparaty Oppo zyskają większe możliwości
Podczas zorganizowanego online eventu “Future Imaging Technology Launch Event”, zaprezentowała najnowsze rozwiązania, które trafią do smartfonów. Pierwszą z nowości jest teleobiektyw z ciągłym optycznym zoomem. Wykorzystuje on tunelowy czujnik magnetooporowy (TMR), który jest w stanie przesuwać soczewki wewnątrz modułu kamery ze stabilnością i precyzją.
Elementy obiektywu poruszają się w ekwiwalencie zoomu 85–200 mm. Oznacza to, że obraz powinien być ostry przy każdej ogniskowej, bez potrzeby korzystania z zoomu cyfrowego, przycinania lub sztucznego wyostrzania.
To rozwiązanie bardzo podobne do tego, które zastosowano w koncepcyjnym modelu Apex 2020, jednak wówczas jego zakres ograniczono jedynie do 130-195 mm. Nowy moduł zaczyna się od 85 mm, typowej ogniskowej dla zdjęć portretowych, co sprawia iż może być bardziej wszechstronny. Producent zwraca też uwagę, że zastosowanie jednego aparatu z większą liczbą ogniskowych zapewnia spójną wydajność pod względem barwy i balansu bieli.
Firma nie ujawnia jednak kiedy pojawią się smartfony wykorzystujące najnowszą technologię.
Lepsza stabilizacja obrazu
Kolejną nowością pokazaną podczas eventu jest 5-osiowy system optycznej stabilizacji obrazu. Rozwiązanie wykorzystuje techniki przesuwania obiektywu oraz przesuwania czujnika, a także dane o ruchu z żyroskopu telefonu. Według producenta pozwala to na trzykrotnie lepszą stabilizację obrazu niż osiąganą za pomocą zwykłych modułów aparatów OIS.
Pierwsze smartfony wyposażone w tę technologię trafią do sprzedaży już w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Ostatnią ważną nowością jest czujnik obrazu, który wykorzystuje układ subpikseli RGBW, dodając dodatkowe białe subpiksele. Zastrzeżony algorytm pikseli 4-w-1 jest w stanie rozłożyć sygnał świetlny przechwycony przez biały subpiksel na potrzebne dane RGB. W rezultacie pozwala to uzyskać 60-procentowy wzrost czułości na światło.
Firma twierdzi, że pierwsze smartfony z tą technologią pojawią się na rynku w czwartym kwartale 2021 roku.
Technogadżet w liczbach