Osłony kamer mogą uszkodzić ekran MacBooka

Apple ostrzega użytkowników laptopów MacBook, przed używaniem osłon kamery. Według producenta istnieje możliwość, że mogą uszkodzić ekran komputera.

Hakerzy już od wielu lat mają bardzo skuteczne sposoby włamywania się do laptopów i przejmowania kontroli nad wbudowanymi w nie webcamami. Takie zagrożenie jest jak wbrew pozorom najbardziej realne, gdyż tego typu działalność stanowi dla hakerów źródło sporego zysku. Dostępy do kamer można bowiem za niewielkie pieniądze kupić na specjalnych stronach, więc praktycznie każdy może nas podglądać.

Osoby dbające o swą prywatność zasłaniają więc kamery w laptopach, by uniemożliwić podglądanie. Można to robić na różne sposoby, np., kawałkiem taśmy, ale nie jest rozwiązanie zbyt wygodne, jeśli chcemy często korzystać z webcama. Lepszym pomysłem są specjalne osłony dostosowane do konkretnych modeli laptopów.

Osłony kamer nie są bezpieczne

Okazuje się jednak, że ich stosowanie nie zawsze jest bezpieczne. Nie chodzi tu jednak o to, że nie chronią przed podglądaniem, lecz o to, że mogą uszkodzić sprzęt. Takie ryzyko istnieje w przypadku komputerów z rodziny MacBook. Apple ostrzega ich użytkowników, że osłony kamer potrafią spowodować uszkodzenie wyświetlacza.

Producent twierdzi, że odstęp między ekranem MacBooka a klawiaturą zaprojektowano z zachowaniem bardzo wąskich tolerancji. Dlatego zamknięcie pokrywy pokrywą z nałożoną osłoną kamery może uszkodzić ekran. Co więcej, Apple twierdzi, że obudowa może zakłócać czujnik natężenia światła i powodować problemy z jasnością ekranu lub technologią True Tone.

Nie jest to bynajmniej wymyślony problem. Apple wystosowało ostrzeżenie po tym, jak jeden z użytkowników MacBooka opisał na portalu Reddit przypadek uszkodzenia ekranu. Problem może być całkiem poważny także dla użytkowników nowego 16-calowego MacBooka Pro, który posiada cieńszą ramkę otaczającą ekran.

Co prawda ubezpieczenie AppleCare+ pokrywa koszty naprawy takiego uszkodzenia, ale nie wszyscy użytkownicy je wykupili. Samodzielnie pokrycie kosztów wymiany ekranu może więc ostro uderzyć po kieszeni.

Niestety nie każdy może zrezygnować ze stosowania osłony, gdyż wiele osób ma dostęp do wrażliwych danych i musi się zabezpieczać. Apple sugeruje więc, by w takim wypadku używać znacznie cieńszych osłon, o grubości maksymalnie 0,1 mm. Można też zdejmować osłonę przed zamknięciem pokrywy laptopa.

MacBook

Źródło

You may also like...