Osom OV1 zmienia nazwę na Solana Saga; nowy smartfon z technologią blockchain
Na początku przyszłego roku roku do sprzedaży trafi najnowszy smartfon Solana Saga. To sprzęt z technologią blockchain, stworzony przez byłych pracowników firmy Essential.
Po tym jak firma Essential oficjalnie zakończyła swą działalność, część jej pracowników postanowiło nadal pozostać w branży, więc założyło nową markę OSOM. Już wkrótce przedsiębiorstwo wprowadzi na rynek swój pierwszy smartfon z technologią blockchain. Sprzęt umożliwi dokonywanie transakcji w web3, a także będzie obsługiwał cyfrowe aktywa jak tokeny oraz NFT.
Początkowo urządzenie miało nazywać się OSOM OV1, lecz zdecydowano na zmianę jego nazwy na Solana Saga. To dlatego, że jego dystrybutorem została firma Solana Mobile, będąca oddziałem Solana Labs. Przetasowania te pociągnęły za sobą także pewne opóźnienie premiery sprzętu. Początkowo miał bowiem pojawić się na rynku w drugim kwartale tego roku, ale debiut przesunięto na początek 2023 roku. Nie podano jeszcze dokładnego terminu premiery, ale można już składać przedsprzedażowe zamówienia.
Osom OV1 zmienia nazwę na Solana Saga
Nas jednak bardziej interesuje specyfikacja techniczna sprzętu. Smartfon zaoferuje więc 6,67″ wyświetlacz OLED, a pod jego maskę trafi Snapdragon 8 Plus Gen 1 z 12 GB RAM i 512 GB pamięci użytkowej. To całkiem niezłe parametry, które zapewnią płynną wielozadaniowość i bezproblemową obsługę nawet wymagających aplikacji.
Pojawi się również główny aparat z 50 MP sensorem Sony IMX766, a także aparat panoramiczny z 12 MP sensorem Sony IMX373. Z przodu znajdzie się natomiast 16 MP czujnik przeznaczony do wykonywania selfie oraz rozmów wideo.
Solana Saga zaoferuje również Bluetooth 5.0, zaś umieszczony na tylnym panelu czytnik linii papilarnych ochroni sprzęt przed niepowołanym dostępem. Natomiast jego bateria o pojemności 4100 mAh będzie współpracować z bezprzewodowym systemem ładowania.
Sprzęt otrzyma również technologię Solana Mobile Stack (SMS), która bazuje na funkcjach bezpieczeństwa obecnych w procesorze Qualcomma. Jest to framework dla Androida, umożliwiający deweloperom tworzenie aplikacji oraz portfeli krytowalut.
Nie znamy na razie dokładnej ceny smartfona, lecz producent sugeruje, że może to być kwota około 1000 dolarów. Każdy kto zdecyduje się złożyć przedpremierowe zamówienie, otrzyma Saga Pass. Pakiet zawiera m.in., NFT oraz możliwość wpływania na kierunek platformy SMS. Urządzenie początkowo dostępne będzie w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej.
Technogadżet w liczbach