Wirus przekształci telefon w koparkę Dogecoinów

Cyfrowe kryptowaluty coraz bardziej rozpalają wyobraźnię osób rządnych zysku. Problem w tym, że ich wydobywanie wymaga sporej mocy obliczeniowej, a to są koszty, których takie osoby nie chcą ponosić. Dlatego wymyślają sposoby, które angażują w wydobywanie monet niczego nieświadomych użytkowników smartfonów z Androidem.

Zajmująca się bezpieczeństwem w sieci firma Lookaut twierdzi, że w Google Play znajduje się szereg złośliwych aplikacji, które mogą przekształcić nasz smartfon na Androidzie, w koparkę Litecoinów oraz innych cyfrowych kryptowalut, przy czym zupełnie nie będziemy tego świadomi.

Jednym z takich robaków jest CoinKrypt, który może przejąć zasoby telefonu, w celu wydobywania Litecoinów, Dogegoinów oraz Casincoinów. Aplikacja została pobrana przez miliony użytkowników, co daje przestępcom niezłą moc obliczeniową, pozwalającą na szybkie wydobywanie monet. Wirus nie kopie Bitcoinów, ponieważ byłoby to zbyt trudne i skupia się na znacznie łatwiejszych kryptowalutach.

Wprawdzie Dogecoiny są obecnie bezwartościowe (1000 sztuk kosztuje zaledwie 1,50 zł), ale jeśli wydobędzie się ich sporo, to zawsze będzie to darmowa kasa. Tym bardziej, że jak twierdzą specjaliści, coraz więcej fałszywych wersji popularnych aplikacji, ma w sobie zaszyty kod do kopania cyfrowych monet.

Niestety dla użytkowników takich aplikacji oznacza ryzyko przegrzania sprzętu i znacznie szybsze wyładowanie baterii.

Źródło: Lookout.com

You may also like...