Pegasus szpiegował miliony użytkowników iPhone’ów
Apple udostępniło najnowszą wersję swego systemu iOS 9.3.5. Firma ma nadzieję, że w ten sposób załata gigantyczną lukę w systemie, umożliwiającą pełne szpiegowanie użytkowników iPhone’ów.
Potocznie sądzi się, że iOS jest systemem znacznie bezpieczniejszym od Androida, zaś użytkownicy iPhone’ów oraz iPadów w żaden sposób nie muszą się obawiać inwigilacji ze strony hakerów.
Nie jest to prawda, czego dowodem jest ogromna afera z oprogramowaniem Pegasus, które umożliwia praktycznie pełną inwigilację posiadaczy tych urządzeń. Malware odkryli dziennikarze New York Times, nagłośniając całą sprawę.
Dziennikarze śledczy odkryli, że założona w 2010 roku izraelska firma NSO Group sprzedaje oprogramowanie o nazwie Pegasus, które pozwala włamać się do iPhone’a i niepostrzeżenie inwigilować jego użytkownika, czytając m.in. jego wiadomości tekstowe, emaile, mając dostęp do połączeń oraz kontaktów. Oprogramowanie pozwala także nagrywać dźwięk, zbierać hasła i śledzić miejsca pobytu posiadacza sprzętu Apple.
Producent zapewnia, że jego oprogramowanie jest całkowicie niewidzialne i zachowuje się jak duch. Firma także bardzo dbała o to, by informacje o niej nie pojawiały się w mediach, nie miała też własnej strony internetowej. W 2014 roku wyciekła jednak do mediów informacja o sprzedaży firmy za 120 mln dla amerykańskich funduszy kapitałowych oraz o jej rynkowej wartości wynoszącej 1 mld dolarów.
Najciekawsze w tym wszystkim jest to, po bliższym zbadaniu Pegasusa okazało się, że ustawienia malware wskazują, iż mógł on być używany już od czasów iOS 7, a więc pozwalał inwigilować użytkowników sprzętu Apple już od iPhone’a 5.
Apple po 10 dniach od nagłośnienia afery udostępniło aktualizację oprogramowania iOS 9.3.5, która teoretycznie powinna blokować możliwość inwigilacji przez Pegasusa. Ale tak czy inaczej kładzie to ogromny cień na firmę i podważa zaufanie do jej produktów. Sprawa jest tym poważniejsza, że iPhone’y używane były m.in. przez pracowników amerykańskiej administracji rządowej.
Źródło: 9to5mac.com
Technogadżet w liczbach