Photonic Fence – laserowe działko dla rolników

Specjaliści z USA pracują nad laserowym systemem likwidacji szkodników zjadających płody rolne. Photonic Fence przechodzi właśnie pierwsze testy.

Każdy rolnik doskonale wie, że jego największym wrogiem są szkodniki zjadające uprawniane rośliny. Stonka atakująca ziemniaki, mszyce uwielbiające kapustę, muszki owocówki oraz parę innych gatunków, potrafi nam nieźle zaszkodzić i spowodować spore straty finansowe.

Oczywiście można je likwidować przy pomocy różnego rodzaju pestycydów, lecz agresywne środki mogą nie być obojętne dla roślin, które potem zjadamy. Przydałoby się więc rozwiązanie, które pozwoli pozbyć się insektów, a równocześnie nie zaszkodzi nam samym.

Takie rozwiązanie istnieje i jest to urządzenie rodem z Gwiezdnych Wojen, nad którym pracują specjaliści z Intellectual Ventures Lab. W 2009 roku opracowali urządzenie o nazwie Photonic Fence. Teraz nowy sprzęt jest już na tyle zaawansowany, że przechodzi pierwsze testy.

Jest to specjalne urządzenie, które wykorzystując kamery oraz inne sensory, skanuje przestrzeń w promieniu 100 metrów, wyszukując w niej szkodniki. W przypadku wykrycia jakiegoś, ocenia ich kształt, prędkość, przyspieszenie oraz częstotliwość uderzeń skrzydeł.

Jest to konieczne, gdyż Photonic Fence ma atakować tylko insekty, pozostawiając w spokoju owady pożyteczne dla ekosystemu. Gdy urządzenie stwierdzi, że ma do czynienia obiektem zagrażającym roślinom, wówczas wali do niego laserem, uśmiercając w ciągu zaledwie 25 ms. Sprzęt potrafi zabijać 20 insektów na sekundę i jest w stanie chronić obszar o średnicy 30 metrów i wysokości 3 metrów.

Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy Photonic Fence trafi do sprzedaży. Trudno też powiedzieć ile będzie kosztował.

Photonic Fence

Źródło: Engadget.com

You may also like...