Pierwsza chińska płyta główna dla graczy wchodzi na rynek

Na chiński rynek wchodzi pierwsza gamingowa płyta główna firmy Beijing Jite Intelligent Technology. Stworzoną ją w całości w Chinach oraz zintegrowano z ośmiordzeniowym procesorem Feiteng D2000.

Chiny od dawna próbują uniezależnić się od zachodnich dostawców nowoczesnych technologii i właśnie wykonały kolejny krok, ku realizacji tego planu. Firma Beijing Jite Intelligent Technology, wprowadziła właśnie na chiński rynek swój najnowszy produkt. Jest nim pierwsza gamingowa płyta główna, zaprojektowana i wykonana w całości w Państwie Środka.

Produkt o numerze modelowym GM7-2602-02 jest w standardzie Mini-ITX. Ma wymiary 170 x 170 mm oraz waży około 200 gramów. Wyposażono go w slot M.2 oraz 16x PCI, a także złącza VGA, HDMI, audio, dwa porty Ethernet oraz dwa porty USB 3.0. Na płycie umieszczono także dwukanałowe gniazda nieco przestarzałej już pamięci SODIMM DDR4, obsługujące maksymalnie 32 GB RAM. Naturalnie nie mogło też zabraknąć procesora.

Ten ostatni jest szczególnie interesujący. Mamy tu bowiem do czynienia z również chińskim, ośmiordzeniowym chipem Feiteng D2000, zbudowanym w oparciu o architekturę ARM. Nie znajduje się jednak na podstawce jak w przypadku produktów Intela oraz AMD. Chińska firma zdecydowała się bowiem wlutować go bezpośrednio w płytę, co praktycznie całkowicie ogranicza jakiekolwiek możliwości przyszłej rozbudowy systemu.

Płyta główna sprzedawana jest w przeliczeniu za około 2800 zł, co nie jest szczególnie niską ceną. Na chińskim rynku dostępność nowoczesnych zachodnich podzespołów, ze względu na amerykańskie sankcje jest jednak coraz mniejsza. Nowy produkt, może więc wypełnić tę lukę. Oczywiście kluczowym pozostaje też pytanie na ile wspomniana płyta jest faktycznie produktem chińskim. I czy przypadkiem nie wykorzystuje zachodnich technologii.

płyta główna
Źródło: JD.com

You may also like...