Nowoczesny plaster zapobiegnie udarom i atakom serca

Naukowcy z San Diego opracowali elastyczny plaster stworzony do monitorowania przepływu krwi w żyłach. Urządzenie może w ten sposób chronić przed udarem lub atakiem serca.

Technologie medyczne w ostatnich latach znacznie się rozwinęły i pojawia się coraz więcej rozwiązań, które pomagają chronić nasze zdrowie oraz życie. Jeden z ciekawszych pomysłów w tej materii zaprezentowali inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornia w San Diego, którzy stworzyli nowoczesny plaster.

Nowoczesny plaster wykryje udar

Elastyczną łatkę zaprojektowano po to, aby monitorować krwi w głównych tętnicach i żyłach głębokich w ludzkim ciele. Inżynierowie uważają, że plaster można stać się systemem wczesnego ostrzegania o udarach i zawałach serca. Wiedza o tym, jak szybko i ile krwi przepływa przez naczynia krwionośne, może bowiem pomóc w diagnozowaniu chorób sercowo-naczyniowych. W tym również skrzepów krwi, problemów z zastawkami serca, słabego krążenia w kończynach lub blokad w tętnicach powodujących udary i zawały serca.

Plaster wykonano z cienkiego arkusza elastycznego polimeru, który przylega do skóry. Zainstalowano w nim również szereg milimetrowych przetworników ultradźwiękowych. Każdym z tych przetworników indywidualnie steruje komputer tworzący ultradźwiękowy układ fazowany. Matryca działa w dwóch głównych trybach. Jeden synchronizuje wszystkie przetworniki, aby przesyłały razem fale ultradźwiękowe w celu wytworzenia wiązki o wysokiej intensywności skupiającej się w jednym miejscu. Drugi tryb umożliwia zaprogramowanie przetworników na transmisję niezsynchronizowaną, wytwarzając wiązki ultradźwiękowe, które można kierować pod różnymi kątami.

Technologia ultradźwiękowa

Dzięki temu monitoruje przepływ krwi, jej krwi i pracę serca w czasie rzeczywistym. Zakłada się go szyję lub klatkę piersiową. Może wówczas z dużą dokładnością wykrywać i mierzyć sygnały sercowo-naczyniowe do głębokości 14 centymetrów. Daje to bardziej kompleksowy i dokładny obraz tego, co dzieje się w głębokich tkankach i narządach krytycznych. W tym w sercu i mózgu.

Nowa technologia ma znaczną przewagę w porównaniu do innych urządzeń noszonych o podobnym przeznaczeniu. Może badać obszary szersze niż jego ślad, otwierając dodatkowe możliwości. Zanim jednak technologia trafi do użytku, wymaga dodatkowych badań, więc nie nastąpi to zbyt szybko.

plaster

Źródło

You may also like...