Jeden z największych w Europie klientów Huawei nie chce jej w sieci 5G

Telecom Italia szuka sposobu na anulowanie umowy z Huawei na dostarczenie wyposażenia do budowy sieci 5G. Jest to jeden z największych w Europie klientów chińskiego giganta.

Gdy administracja Donalda Trumpa wpisała firmę Huawei na czarną listę, wiele telekomów postanowiło zrezygnować z jej wyposażenia w swych sieciach 5G. Wydawało się, że sytuacja wróciła już do normy, lecz okazuje się, że zachodnie firmy nadal niechętnie patrzą na produkcji chińskiego giganta i wolą zmienić dostawcę wyposażenia sieciowego.

Takie plany ma również włoski telekom Telecom Italia, który szuka sposobu na anulowanie kontraktu z Huawei na wyposażenie sieci 5G. Jeśli uda się tego dokonać, będzie to poważny cios w chińskiego giganta. Telecom Italia jest bowiem jednym z jego największych klientów w Europie. A koncern już stracił wielu poważnych partnerów na rzecz Nokii oraz Ericssona. Utrata kolejnego na pewno nie będzie mu więc na rękę.

Początkowo Telecom Italia planowało kupno wyposażenia sieciowego od Huawei oraz Ericssona. Operator zdecydował się jednak podzielić kontrakt na trzech dostawców, dołączając do niego również Nokię. Wygląda jednak na to, że teraz chciałby zrezygnować z jednego z partnerów, pozostawiając tylko europejskich dostawców.

Decyzja telekomu podyktowana jest obawami dotyczącymi zarzutów o szpiegowanie dla chińskiego rządu wysuwanymi wobec koncernu. Dodać należy, że Huawei wykluczono już z rdzenia sieci 5G, który służy do przetwarzania wrażliwych danych.

Huawei

Źródło

You may also like...