Google Play Store zablokuje aplikacje nagrywające rozmowy

Kolejna aktualizacja regulaminu Play Store, odbije się na producentach aplikacji służących użytkownikom smartfonów do nagrywania rozmów. Od 11 maja dodawanie nowych aplikacji tego typu zostanie zablokowane.

Jeśli korzystacie na swym smartfonie z Androidem z zewnętrznych narzędzi do nagrywania rozmów, to wkrótce nie będziecie mogli tego robić. Od 11 maja deweloperzy nie będą już mogli korzystać z Accessibility API do funkcji nagrywania połączeń. To efekt kolejnej zmiany regulaminu cyfrowego sklepu.

Google stopniowo próbuje wyeliminować nagrywanie rozmów na Androidzie, głównie ze względu na obawy dotyczące prywatności. Firma podkreśla, że taka opcja może naruszać prywatność, gdyż druga osoba nie ma świadomości, że jest nagrywana. Dlatego też funkcję w dużej mierze zablokowano w Androidzie 6, natomiast użycie mikrofonu do nagrywania rozmów wyeliminowano w Androidzie 10.

Dotychczas ostatnią deską ratunku dla aplikacji do nagrywania rozmów było użycie Accessibility API. Teraz jednak z tego narzędzia będą mogły korzystać wyłącznie aplikacje wspierające osoby niepełnosprawne.

Dodano również, że zmiana nie będzie miała wpływu na aplikacje do wybierania numerów, takie jak Google Phone i Mi Dialer z natywną funkcją nagrywania połączeń. Jeśli aplikacja jest domyślnym dialerem w telefonie i fabrycznie ją zainstalowano w telefonie, będzie mogła nadal oferować swą funkcjonalność. Zmiana dotyczy więc tylko nowych pochodzących od zewnętrznych producentów.

Na razie nie wiadomo czy nowa polityka spowoduje usunięcie z Play Store dostępnych już aplikacji z nagrywaniem rozmów. Na pewno jednak nie będą mogły pojawiać się w nim nowe programy tego typu.

 Play Store

Źródło

You may also like...