Podróże kosmiczne są niebezpieczne dla astronautów

Nowe badania naukowców z Uniwersytetu Georgetown wskazują, że podróże kosmiczne mogą być zagrożeniem dla astronautów. Znacznie zwiększają bowiem ryzyko rozwoju nowotworów.

Prędzej czy później ludzkość będzie musiała wyruszyć w kosmos, by poszukać sobie nowego domu do życia. Problem w tym, że podróżowanie w przestrzeni kosmicznej nie jest dla naszego organizmu bezpiecznie. Promieniowanie kosmiczne jest bowiem niezwykle szkodliwe, a potwierdzają to najnowsze badania.

Specjaliści z Uniwersytetu Georgetown opublikowali wyniki badań sprawdzających wpływ promieniowania kosmicznego na żywą tkankę. Badania oparte na symulacjach wykorzystujących model zwierzęcia wykazały, że długotrwałe wystawienie tkanki na działanie tego promieniowania, może być niebezpieczne. Znacznie zwiększa bowiem ryzyko wzrostu nowotworu. Długie podróże kosmiczne mogą więc mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie astronautów.

Po wystawieniu na typ promieniowania spotykanego w kosmosie, u myszy laboratoryjnych stwierdzono uszkodzenie komórek jelitowych. Przez to nie mogły już odpowiednio wchłaniać składników odżywczych. U myszy rozwinęły się też nowotwory w postaci polipów jelitowych oraz mogły pojawić się uszkodzenia DNA. To z kolei przekładało się na większą liczbę starzejących się komórek, co uniemożliwiało normalny ich podział. W ten sposób nowym komórkom jelitowym jest znacznie trudniej zastępować stare komórki, a to z kolei zwiększa ryzyko nowotworu.

Niestety badania naukowców dowodzą, że efekty mogą być trwałe i nie wykluczają, że podobne efekty będą dotyczyć także innych organów w ludzkim ciele. Nie są to też pierwsze tego typu badania, a wcześniejsze również wykazywały mnóstwo negatywnych skutków, wskazując na potencjalne przyspieszenie starzenia oraz problemy pojawiające się w mózgu.

Jeśli więc nie uda się opracować odpowiednio efektywnych osłon przed promieniowaniem kosmicznym, o dalekich podróżach kosmicznych możemy zapomnieć.

podróże kosmiczne

Źródło: Georgetown.edu

You may also like...