Jeden z największych podziemnych rynków znika z darknetu za sprawą hakera
Użytkownicy działającego w darknecie podziemnego rynku Versus, nie mogą już z niego korzystać. Zamknięto go po tym, jak jeden z hakerów ujawnił lukę w zabezpieczeniach.
Darknet pełen jest podziemnych rynków, na których przestępcy handlują przeróżnymi nielegalnymi towarami. Jednym z największych bazarów był dotychczas Versus, na którym można było sprzedawać i kupować wiele produktów.
Versus rozpoczął swą działalność trzy lata temu i szybko zdobył popularność w przestępczym świecie. Handlowano na nim m.in., narkotykami, usługami hakerskimi, kradzionymi kartami płatniczymi i bazami danych. Na światło dzienne wypłynął po aferze z wyciekami IP w maju 2020 roku. W lipcu tego samego roku miała natomiast miejsce masowa kradzież bitcoinów z portfeli użytkowników. W obu przypadkach były to błędy samej platformy, do których firma się przyznała i wyjaśniła co się stało.
Pozwoliło to kontynuować rozwój rynku i uczyniło go jedną z największych podziemnych platform sprzedaży, zarówno pod względem liczby użytkowników i wolumenu transakcji.
Działalność tego rynku należy już jednak do przeszłości, gdyż właśnie zamknął swe podwoje. Jeden z hakerów odkrył bowiem poważnego exploita, który mógł umożliwić dostęp do bazy danych i ujawnić adres IP serwerów.
Rynki prowadzące działalność przestępczą w internecie muszą bowiem ukrywać swe fizyczne aktywa. W przeciwnym wypadku ich właściciele i klienci ryzykują identyfikację oraz aresztowanie. Z tego też powodu po ujawnieniu przez hakera luki, właściciele rynku uznali że dalsza działalność stanowi zbyt duże ryzyko i postanowili ją zakończyć.
Zniknięcie serwisu z sieci wywołało niemałą panikę u jego użytkowników. Wielu sądziło bowiem, że witrynę przejęło FBI, więc on też mogą wkrótce spodziewać się aresztowań. Właściciele musieli więc opublikować oświadczenie, w którym wyjaśnili całą sytuację. Wiadomość zakończono powiadomieniem skierowanym do sprzedawców na platformie, obiecującym zamieszczenie linku umożliwiającego im wykonywanie transakcji bez ograniczeń czasowych i umożliwiającego odzyskanie sald depozytowych.
Technogadżet w liczbach