Potężne spyware szpieguje użytkowników iPhone’ów

Posiadacze iPhone’ów stali się celem ataku nowego, bardzo potężnego spyware. Narzędzie przechwytuje kontakty, nagrywa dźwięk oraz kradnie zdjęcia i filmy wideo.

Legendarnie wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnianego użytkownikom przez system iOS, już dawno należy do przeszłości. Obecnie platforma Apple jest praktycznie tak samo dziurawa jak Android, zaś na posiadaczy sprzętu czyhają różnorakie zagrożenia.

Jedno z nich odkryli właśnie specjaliści z firmy Lookout, którzy natrafili na nowe i bardzo potężne spyware szpiegujące użytkowników iPhone’ów. Ciekawostką jest fakt, że początkowo powstało na Androida, jednak w jakiś sposób pojawiło się również na iOS.

Wersja stworzona pod system Google nazywała się Exodus i ma na swym koncie setki ofiar. Aplikacja posiada rozbudowane możliwości szpiegowania użytkownika, a także może pobierać dodatkowe exploity zaprojektowane do uzyskania pełnego dostępu do sprzętu. Wówczas może przechwytywać emaile, hasła WiFi, połączenia komórkowe itp.

Narzędzie zamaskowane jest jako aplikacja wsparcia technicznego jednego z operatorów. Gdy użytkownik ja zainstaluje, wówczas przechwytuje jego kontakty, nagrywa dźwięki otoczenia, kradnie zdjęcia i filmy orz inne informacje. Potrafi też rejestrować w czasie rzeczywistym lokalizację telefonu, a także można w niej zdalnie włączyć funkcję podsłuchu.

Dobrą wiadomością jest to, że w przeciwieństwie do wersji na Androida, spyware pod iOS nie jest powszechnie dostępne. Podpisano ją bowiem certyfikatem przedsiębiorcy. Oznacza to, iż jest wyłącznie do wewnętrznego użytku i nie jest przeznaczona do publicznej dystrybucji. Prawdopodobieństwo, że zaatakuje nasz smartfon nie jest więc w tym przypadku duże. Ale nie można wykluczyć, że spyware pojawi się w przyszłości także w innych aplikacjach.

spyware

Źródło: Techcrunch.com

You may also like...