Powietrzna taksówka Lilium Jet odbyła swój dziewiczy lot

Niemiecki startup Lilium pochwalił się pierwszym lotem swej najnowszej powietrznej taksówki Lilium Jet. Pojazd może zabrać na pokład pięciu pasażerów i rozpędzić się do prędkości 300 km/h.

Coraz większe korki na ulicach dużych miast sprawiają, że dotarcie na miejsce staje się mało przyjemne i trwa bardzo długo. Dotyczy to również taksówek, które mają coraz większe problemy z szybkim dostarczeniem pasażera do miejsca docelowego. Jeśli więc spieszymy się na umówione spotkanie lub na pociąg czy samolot, nie mamy pewności czy uda nam się uniknąć spóźnienia.

Wkrótce więc transport przeniesie się w powietrze, a wówczas nie trzeba będzie stać w korkach. Nad powietrznymi taksówkami pracuje już wiele firm, a jedną z nich jest niemiecki startup Lilium. Przedsiębiorstwo rozpoczęło pracę nad prototypem dwa lata temu, a teraz pochwaliło się pierwszym odbytym lotem z pasażerami na pokładzie.

Obecna wersja pojazdu Lilium Jet posiada pięć miejsc, więc może zabrać całkiem sporo osób, dostarczając je na miejsce w krótkim czasie. Taksówka jest pojazdem VTOL, a więc startuje i ląduje pionowo, niczym śmigłowiec. To znacznie ułatwia jej obsługę, gdyż jej działania potrzeba stosunkowo wiele miejsca. A dzięki napędowi elektrycznemu, jest przy tym bardzo cicha i przyjazna środowisku.

Napędza ją bowiem 36 elektrycznych silników, które pozwalają rozpędzić pojazd do 300 km/h, a wbudowane baterie zapewniają maksymalny zasięg wynoszący 300 km.

Konstruktorzy na razie nie zdradzają kiedy ich dzieło wejdzie do komercyjnego użytku. Można jednak założyć, że stanie się to dopiero za kilka lat.

Lilium Jet

Źródło: Lilium.com

You may also like...