Powrót na amerykański rynek będzie kosztował ZTE 1,7 mld dolarów

Zaniesienie zakazu nałożonego na ZTE przez amerykański rząd za złamanie sankcji gospodarczych, może być bardzo kosztowne. Z doniesień mediów wynika, że chiński koncern może zapłacić za to nawet 1,7 mld dolarów grzywny.

Kilka miesięcy temu, amerykański Departament Handlu nałożył na chińską firmę ZTE zakaz kupowania produktów od amerykańskich dostawców, co bardzo poważnie utrudniło jej prowadzenie biznesu. Zakaz wprowadzono po tym jak ujawniono, że azjatycki koncern sprzedaje technologie do krajów, na które wcześniej nałożono sankcje gospodarcze.

Taki zakaz jest dla chińskiego koncernu dużym problemem, ponieważ praktycznie blokuje dostęp do procesorów Qualcomma oraz systemu Android. ZTE stara się więc wszelkimi możliwymi sposobami go zdjąć, a rozmowy w tej sprawie toczą się nawet na szczeblu rządowym. Firma jest bowiem niezwykle istotna dla chińskiej gospodarki, wspierając budżet płaconymi podatkami.

Pojawiła się właśnie szansa jeśli nie na całkowite zniesienie zakazu, to przynajmniej na jego poluzowanie. Media donoszą, że Donald Trump prowadzi w tej sprawie rozmowy z prezydentem Chin. Dla ZTE może to być jednak niezwykle kosztowne. Dziennikarze Reutersa twierdzą, że zniesienie zakazu będzie firmę kosztowało około 1,7 mld dolarów, które pójdą na spłatę różnych kar. Oczywiście to nie wszystkie warunki. Departament Handlu chce także nieograniczonego dostępu do fabryk chińskiej firmy, by upewnić się, że podzespoły amerykańskich dostawców wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem. Dodatkowo domaga się wyszczególnienia na głównej stronie producenta listy wszystkich amerykańskich podzespołów używanych do produkcji.

Rozmowy na razie wciąż się toczą i nie osiągnięto jeszcze ostatecznego porozumienia w tej sprawie.

ZTE

Źródło: Reuters.com

You may also like...