Pracodawca nie poprosi o hasło do Facebooka

Poziom inwigilacji amerykańskich obywateli na razie nie osiągnął jeszcze apogeum, ale niewiele mu do tego brakuje. Na szczęście, przynajmniej na razie tamtejsi pracodawcy nie mają prawa prosić pracownika o hasło do jego profilu na Facebooku.

Kilka miesięcy temu amerykańskie media obiegła wieść, że tamtejsi pracodawcy, jako warunek zatrudnienia, domagali się od kandydatów na określone stanowiska, ujawnienia ich hasła do Facebooku. Trudno wyjaśnić powód takiej prośby, ale nie tylko ja sądzę, że jest to kompletna głupota.



Amerykańskie sądy podzielają moje zdanie, ponieważ wydały wyrok zakazujący pracownikom wysuwania takich żądań. Na razie tylko w Kalifornii oraz Illinois, ale dobre i to. Wyrokiem sądów obu stanów, pracodawcy nie mogą już prosić obecnych lub przyszłych pracowników o hasła do ich kont na portalach społecznościowych. Oznacza to więc, że na razie ich prywatne informacje są bezpieczne.

Wszystko zaczęło się w 2011 roku, gdy poprawczak w Maryland, od kandydatów do pracy zaczął domagać się haseł do Facebooka. Pracownicy złożyli skargę do Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich twierdząc, że takie żądanie narusza ich prywatność oraz jest bezprawne. ACLU poparło ich, początkowo wymuszając na poprawczaku rezygnację z takich praktyk. Jednak pracodawca znalazł lukę w przepisach. Kandydatów proszono o zalogowanie się do Facebooka na oczach komisji rekrutacyjnej, zapewniając w ten sposób pracownikom dostęp do ich prywatnych zdjęć, komentarzy i całej ściany.

Poprawczak nie był jedynym pracodawcą z takimi wymaganiami. Później w jego ślady poszedł Uniwersytet Północnej Kalifornii. Jego dyrekcja żądała od studentów-sportowców, dodania trenera lub administratora do listy przyjaciół, aby mógł śledzić to co wypisują na własnych ścianach. W marcu 2012 roku studenci poskarżyli się, że uczelnia poszła krok dalej, domagając się od nich dostępu do profili.

A mówią, że Korea Północna, jest krajem, w którym obywatel nie ma żadnych praw. Wygląda na to, że w inwigilacji własnych obywateli, Stany Zjednoczone już dawno ją wyprzedziły.

Źródło: Reuters.com

You may also like...