Naukowcy chcą produkować na Marsie paliwo rakietowe

Amerykańcy naukowcy opracowali koncepcję produkcji paliwa do rakiet bezpośrednio na Marsie. Ułatwi to powrót astronautów na Ziemię po zakończonej tam misji.

Nie tylko rządowe agencje kosmiczne, ale również prywatne firmy planują wysłać człowieka na Marsa. Największym wyzwaniem stojącym przed takimi misjami nie jest jednak dotarcie na Czerwoną Planetę, lecz powrót na Ziemię.

Trzeba bowiem zabrać ze sobą odpowiednią ilość paliwa, które nie tylko pozwoli dotrzeć na miejsce, ale też powrócić. Gdyby bowiem pojawił się jakiś problem, np., rozszczelnienie zbiornika z paliwem, powrót mógłby nie być możliwy. Naukowcy pracują więc nad koncepcjami produkcji paliwa do rakiet z materiałów dostępnych na miejscu. Ciekawy pomysł udało się opracować badaczom z Georgia Institute of technology. Zakłada on produkcję paliwa do rakiet z wykorzystaniem dostępnych na miejscu surowców.

Produkcja paliwa na Marsie

Koncepcja bioprodukcji wykorzystałaby zasoby obecne na planecie, w tym dwutlenek węgla, światło słoneczne i zamarzniętą wodę. Proces wymagałby jednak przetransportowania na Czerwoną Planetę specjalnych drobnoustrojów.

Bakteriami przydatnymi do tego zadania są cyjanobakterie (algi), które można by wykorzystać do gromadzenia CO2 z atmosfery Marsa. W połączeniu ze światłem słonecznym pozwoliłoby to wytwarzać bakteriom cukry. Proces ten wymaga również specjalnego rodzaju zmodyfikowanych bakterii E. coli do przekształcenia wytworzonego cukru w paliwo do rakiet i innych urządzeń. Paliwem rakietowym wytworzonym w tym procesie jest 2,3-butanodiol, propelent, który już istnieje i może być wytwarzany na Ziemi.

Taka metoda produkcji paliwa zapewniłaby również dodatkową korzyść w postaci generowania czystego tlenu potrzebnego astronautom. Według naukowców, proces mógłby wytworzyć do 44 ton czystego tlenu niezbędnego do różnych zadań.

Realizacja tej koncepcji nie będzie jednak prosta, gdyż wymaga dostarczenia na Marsa mnóstwa materiałów plastikowych. Posłużyłyby do złożenia fotobioreaktorów o wielkości czterech boisk piłkarskich, w których rosłyby sinice, wykorzystując dwutlenek węgla. Sinice byłyby rozkładane na cukry, dostarczane następnie bakteriom E.coli w celu wytworzenia propelentu.

Paliwo i tlen dla astronautów

NASA już wcześniej myślała nad podobną koncepcją, jednak zakładała ona wykorzystanie katalizatora chemicznego do przekształcenia CO2 w ciekły tlen. Pomysł wymagałby jednak dostarczenia na Marsa metanu. Pomysł Georgia Institute of technology jest jednak dużo lepszy, gdyż wykorzystałby zasoby już dostępne na Marsie i pozwoliłby zmniejszyć koszty i złożoność misji.

paliwa

Źródło

You may also like...